Zeytinyağlı Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi

Zeytinyağlı yaprak sarması özellikle İç Anadolu bölgesinin vazgeçilmez lezzetidir.Bayramlarda özel günlerde düğünlerde zeytinyağlı yaprak sarması olmayan ev kalmaz.Yaprak sarması biraz zahmetli olabilir ama lezzeti verdiğiniz zahmete değiyor inanın.

Zeytinyağlı yaprak sarması hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

Salamura yaprak

Yarım kg Pirinç

1- Çay bardağı sıcak su

1-Su bardağı Zeytinyağı

Tuz,Karabiber,Kırmızı biber,Pul biber

Bir kg salamura yaprak (mevsiminde taze yaprak çok daha lezzetli oluyor)Salamura olan yaprağı bir gece önceden su içerisine çıkarın tuzunun gitmesi için su içerisinde bekletin.Sonrasında güzelce yıkayın süzün yaprağınız sarılmaya hazır.

İçini hazırlamak için göz kararı da yapabilirsiniz siz bol soğanlı zeytinyağlı bir iç hazırlayın.Bunun için yapmanız gereken şey önce soğanları ince ince kıyın biraz zeytinyağı ile kavurun üzerine domates salçası koyun dilerseniz biber salçası da kullanabilirsiniz biraz.Daha sonra bir süre tuzlu suda beklettiğiniz güzelce yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri kavrulan soğanın içerisine ilave edin.Bir çay bardağı kadar sıcak su ilave edin kapağını kapatın ilave ettiğiniz suyu çekmesini sağlayın.Pirinçler suyu çektikten sonra hafifçe karıştırın.

Kavurma işleminiz bitince ocağın altını kapatın tuz ve dilediğiniz baharatları ilave edin biraz daha zeytinyağı katıp güzelce karıştırın.Yaprak sarmamızın içi hazır bir süre dinlendirdikten sonra sarmaya başlayabilirsiniz.

Hazırladığınız tencerenin altına biraz zeytinyağı dökün yırtık yapraklardan tencerenizin dibine serin.Ayrıca sardığınız yaprakları yatırmayın tencerenize dik olarak koyun bu şekilde daha iyi pişiyor ve dağılmıyor alması da kolay oluyor.Sardığınız yaprakların üzerine porselen veya çelik geniş bir tabak kapatın üzerine sıcak su ilave edp biraz daha zeytinyağı gezdirin pişirin.Yaprak sarmanızın pişip pişmediğini anlamak için suyunu çekmesi yeterli olacaktır.Dilerseniz ara sıra bir tane alıp tadına da bakabilirsiniz piştiğini anlamanız için.

Sıcak olarak da servis yapabilirsiniz nefis oluyor zeytinyağlı olduğu için buzdolabınızdan çıkarır çıkarmaz da servis yapabilirsiniz.Afiyet olsun.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.