Yapılan Hatalardan Pişmanlık Duymak

Yapılan Hatalardan Sonraki Pişmanlık Nasıl Olmalı

Hayatta bir çok insan vardır  yaptığı yanlışlardan hatalardan sonra pişmanlık duyar bu çok normal bir duygudur.İnançlı insanlarda pişmanlık duygusu affedilmemek korkusu elbette çok daha fazladır.Kimse istemez hata yapmayı,kimsenin kalbini bilerek kırmak bir insanın yapabileceği bir şey değildir.Ben buna inanır bunu söylerim hatalar bizler içindir yapıyor ve sonra üzülüyoruz insanız çünkü biraz da vicdan sahibiysek bu üzüntü kat kat artıyor.

Neden diye soruyorsanız kendinize neden ben bu hatayı yaptım keşke böyle söylemeseydim kalbini kırdım karşımdaki insanın diyerek vicdan muhasebesi yapmak yakışır her Müslümana.

Hata yapmayı istemez insan hata yapmak dünya hayatındaki imtihanın önemli bir parçası olduğunu biliyoruz hepimiz.Hata yapan insan doğruyu bulmak için duyduğu pişmanlık sonrasında bir daha hata yapmamaya çalışır bu şekilde doğru bir insan olmaya çalışır.

İnsan hata yaptıktan sonra yaptığı hatadan vazgeçmesi nasıl olmalı?

Yüce Allah’tan korkan her Müslüman kendisine yaptığı yanlışın doğrusunu hatırladığı andan itibaren gurur yapmadan hal ve hareketlerini değiştirmelidir.Hata yaptığını anladığı halde kabullenmeyen ve hata yapmaya devam eden bir Müslüman için bu halinden daha kötüsü olamaz.Allah’tan korkan insan hatalarını kabullenir af diler ve bir daha aynı duruma aynı hataya düşmemek için kendine hakim olmaya çalışır.

Müslüman insana yakışan hatadan en kısa yoldan dönmek ve bir daha yapmamak şartıyla tövbe etmek hata yaptığı kişiden veya kişilerden özür dilemesi erdemliktir Müslüman insana yakışan en doğru davranış af dilemek hatasını kabullenmektir.

Allah korkusu taşıyan insan hatalarından çabuk döner kim ne der acaba insanlar hakkımda ne düşünür diye sorgulamaz kendini düştüğü durumdan kurtulmak için doğru olanı yapar.Kısacası insanların düşüncelerine yönelik küçük hesaplar içinde olmaz. Allah’ın rızasını gözetir güzel davranışlar gösterdiğinde mutlu olur Allah’ın katında bağışlanmayı diler bu şekilde vicdanen ve kalben rahat olur.

Af dilemek Allah’tan bağışlanma istemek Müslüman bir insanın yapacağı en doğru davranışlardan biridir.Sizde hata yaptığınız zaman kısa yoldan dönün ve Allah’tan bağışlanma dileyin.Unutulmamalıdır ki Allah her şeyi gören ve işitendir hiçbir şey Allah katında gizli kalmaz.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.