Vücuttan Ödem Atmanın Yolları Nelerdir?

Vücuttan Ödem Atmanın Yolları Nelerdir?

Özellikle sıcak yaz günlerinde vücutta sık görülen ödem oluşmasının nedeni olarak sıcak havalarda damarlar genişler.Bu genişlemenin sonucu bacak ve ayaklardan kalbe giden kan dönüşümü yavaşlar sonuç olarak bu bölgelerde ödem şişlik oluşmasına neden olur.

Ödem oluşmasının başka birçok nedeni vardır.Bu nedenlerin başında hamilelik dönemidir bu dönemde alınan kilolar bacakların ve ayakların şişmesine ödem toplamasına neden olur.Ayrıca hareketsiz durmak,spor yapmamak ve aşırı kilolu olmak vücutta ödem oluşmasına neden olur.

Vücutta oluşan ödemin başka nedenleri vardır.Kadınlarda görülen ödemin gebelik dışında adet döneminde görülmesi doğaldır.Bazı enfeksiyonlar cilt altındaki damarların etkilenmesi ödem oluşmasına neden olur.

Aşırı tuz tüketmek ödem oluşmasına neden olur.

Kullanılan bazı ilaçlar ve kalp atım hacminin azalması ödeme neden olur.

Vücutta oluşan ödemi atmak için bol su içmek gerekir ayrıca bazı besinler vardır ki ödem atmaya yardımcı olurlar.Bu besinleri şöyle sıralayabiliriz.

Yeşil yapraklı sebzeler vücutta oluşan ödem atmak için en faydalı sebzelerdir.Bu sebzelerin başında ıspanak gelir.Ispanak sayesinde vücuttaki ödem kolayca atılabilir.Ayrıca maydanoz ödem atmaya yardımcı olur.Gün içerisinde maydanoz tüketmenin yararı çok büyüktür.Yine ıspanak ve maydanoz gibi yeşil yapraklı olan sebzeler ödem atmayı sağlar.Maydanoz,Tere,roka,nane gibi sebzeleri sık tüketmek vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.Bu sebzelerin tüketimi kişilerin damak tadına göre değişir.

Yalnız unutmamak gerekir sağlık için faydalı olan her besinin fazlası zarardır.Bu nedenle her ne kadar sağlıklı olursa olsun tüm bu besinleri tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.

Bitki çayı içmek vücuttan ödem atmaya yardımcı olan bir başka yöntemdir.Dikkat edilecek tek şey fazla tüketmemek aşırıya kaçmamaktır.Bitki çaylarının evde hazırlanan doğal çaylar olmasına dikkat etmek gerekir.Mümkün olduğunca hazır paketlerdeki bitki çaylarını tercih etmemek gerekir.

Ödem atmak için farklı ilaçlar bulunuyor ayrıca bitkisel olan gıda takviyeli kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Tavsiye üzerine bu gibi ilaçlar ve gıda takviyeleri kullanılmamalı mutlaka bir doktora danışmalıdır.Yukarıda bahsedildiği gibi bol su içmek vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur.Bu nedenle gün içerisinde düzenli olarak su içmeli asitli içeceklerden uzak durmalı doğal sağlıklı içecekler tüketmek gerekir. Uzmanlar sıcak yaz günlerinde bol su içerek tempolu yürüyüş ve egzersiz hareketleri yapmayı öneriyor.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.