Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi tutkunları için şöyle bol köpüklü mis gibi kokan kahve nasıl hazırlanır.Kahve hazırlamanın püf noktası nedir diyorsanız kahve tarifini mutlaka dikkatlice okuyun ve hemen kendinize bir kahve yapın.

Kahve hazırlamak için belirli klasik bir ölçü vardır bizde bu ölçünün dışına çıkmayalım diyerek bir fincan kahve için iki çay kaşığı Türk kahvesi yeterli olur.Şekeri ise isteğe göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.Bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve koyduktan sonra sıra şekerini ayarlamaya geldi.

Bunu şöyle izah edelim az şekerli bir kahve hazırlayacaksanız yarım çay kaşığı kadar şeker yeterli olacaktır yada yarım küp şeker.Orta şekerli bir kahve hazırlayacaksanız bir çay kaşığı yada bir adet küp şeker yeterli.Bol şekerli bir kahve için iki çay kaşığı toz şeker yeterli olacaktır küp şeker kullanıyorsanız iki küp şeker bol şekerli bir kahve için yeterli.

Sizde kahveyi benim gibi şekersiz seviyorsanız hiç şeker ilave etmeden yapabilirsiniz.Mutlaka deneyin nefis oluyor ne az şekerli ne çok şekerli şekersiz kahve benim vazgeçilmezim.

Bol Köpüklü Kahve Hazırlanışı

Kahvenin köpüklü olması için taze olması da önemli beklemiş bayat kahve köpürmez tadı da farklı olur zaten anlamanız zor olmaz.

Ben fark etmediğini düşünüyorum ama siz yinede klorlu su kullanmamaya özen gösterin kahvenizi hazırlarken içme suyu kullanırsanız hazırladığınız kahve daha iyi sonuç verecektir.

Bakır Cezve Kullanın

Cezve için de size bir önerim olacak mutlaka bir bakır cezve sahibi olun.Bakır cezvede yapılan kahvenin tadını başka cezveler de almanız mümkün değil.Cezveye kahve ve şekeri koyun suyunu ilave edin bir kaç saniye karıştırın ocağın altını yakın.Kısık ateşte fazla karıştırmadan kahvenizin ağır ağır pişmesini bekleyin.

Köpüklü kahve hazırlamak için kahveyi sürekli karıştırmayın bir kaç saniye karıştırdıktan sonra kaynamaya bırakın.Tam kaynama noktasına geldiğinde kaşıkla üzerindeki köpükleri alıp fincanlara bölüştürün.Eşit olarak böldüğünüz köpüklerin üzerine kahveyi çok kaynatmadan yavaş yavaş dökün.Kahveyi kaynatırsanız hem tadı değişir hem köpüğü tamamen gidebilir.

Bunun için köpüğü aldıktan sonra fazla kaynatmadan ağır ağır fincanların üzerini doldurmalısınız.Bu şekilde hazırladığınız kahvenin köpüklü olmaması için hiçbir neden yok mutlaka deneyin.Nefis bir lezzet Türk kahvesi yapılışı bu şekilde.Ayrıca ne demiş atalarımız bir fincanın kahvenin kırk yıl hatırı varmış.Evinize gelen misafirlerinizi hiçbir şey ikram edemeseniz bile bir fincan kahve ikram etmeden göndermeyin.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.