Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Böyle bir soru nasıl olur demeyin Türk kahvesi yapmanında sırları var elbette Şöyle mis gibi kokan nefis bol köpüklü bir Türk kahvesine kim hayır diyebilir?Türk kahvesi hazırlamak için elbette belirli ölçüler vardır.Önemi olan bu ölçüleri bilmek ve kıvamında bol köpüklü bir Türk kahvesi hazırlayabilmektir.

Türk kahvesi hazırlamak için gerekli olan ölçüler nedir diye merak ediyorsanız hemen sizlere Türk kahvesi için gerekli olan ölçüleri vermek istiyoruz.

Bir fincan Türk kahvesi için kullanılacak ölçü iki çay kaşığı kahve bir fincan su.Hazırlanışı ise suyu cezveye koyun üzerine iki çay kaşığı kahve ilave edin biraz karıştırın kaynaması için bekletin.Şekerli kahve için bir çay kaşığı şeker ilave edin orta şekerli kahve için daha az kahve ekleyin bu şekilde tadını ayarlayabilirsiniz.

Sade kahve için ise hiç şeker eklemenize gerek yoktur.Ayrıca kahvenizin taze olması, lezzetli ve köpüklü olması için önemlidir. Eğer kahveniz bayatsa hem tadı hem lezzet farklı olacaktır ayrıca köpüklü de olmayacaktır.

sonuç alma oranınızı artırır. Aksi halde kahveniz bayat ise, kahvenizin kokusu da tadı da değişebilir.

Kahvenizi pişireceğiniz suyun klorlu olmaması önemlidir ve içme suyunuzdan kullanmanızda fayda vardır. Suyun soğuk olması, kahvenin köpürtülmesi için püf noktalardan biridir.

Köpüklü bir Türk kahvesi hazırlamak için önce cezveye suyu koyun üzerine kahveyi ekleyin bir kaç saniye karıştırın ve ocağın altını yakın kısık ateşte kaynaması için sabırla bekleyin sonuçta köpüklü ve lezzetli bir Türk kahvesi hazırlamış olacaksınız.

Kahveniz köpürmeye başlayınca kaşık yardımıyla fincanlara bir miktar köpük dağıtılır. Bu noktada kahvenin fazla köpürmesini beklememelisiniz, çünkü köpük tekrar sönmeden kaynamaya başladığı andan itibaren hemen fincana dökerseniz köpüğü gitmemiş olur.

Köpük fincanlara dağıtıldıktan sonra cezvede kalan kahve pişirilmeye devam edilir ve piştikten sonra fincanlara yavaşça, fincanın kenarından dökülmelidir. Kahveyi direkt fincanın orta yerine ve hızlı şekilde dökerseniz malesef köpük gidebilir söner kahveniz köpüksüz olur.

Bol köpüklü ve lezzetli bir Türk kahvesi hazırlamak için yukarıda sizlerle paylaştığımız tüm önerileri dikkate alırsanız sizde nefis kahveler yapabilirsiniz 😉

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.