Tövbe Namazı Nedir Tövbe Namazı Nasıl Kılınır Tövbe Namazı Kılınışı

Tövbe Namazı Nedir Tövbe Namazı Nasıl Kılınır Tövbe Namazı Kılınışı Tövbe Namazı Kaç Rekattır?

Allah’ü tealadan bağışlanmak ve af dilemek için nafile namazlardan olan tövbe namazı kılınması tavsiye edilir.İnsanoğlu elbette de büyük,küçük günahlar işleyebilir Allah affedicidir tövbe ederek tövbe namazı kılarak Allah’ü tealadan af dilemek Müslümanlar için yerinde ve doğru bir davranıştır.

İşlenen günahlardan kurtulmak için bir daha günaha girmemek için geçmişte işlenen günahları geride bırakarak gelecekte bir daha günah işlememek için tövbe namazı kılınması gerekir.Tövbe namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır yazımızda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Tövbe etmek için birçok yol vardır bunların başında tövbe istiğfar etmek işlenen günahların bir daha tekrarlanmayacağına dair Allah’ü tealadan af dilemek aynı zamanda tövbe namazı kılmaktır.

Bir günah işlendiğinde kulun yapması gereken şey namaz abdesti alarak iki rekat olan tövbe namazını Allah rızası için kılmaktır.

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır? Tövbe namazına nasıl niyet edilir?

Tövbe namazı kılmak için ilk olarak namaz abdesti alınır kıbleye dönülür ve niyet edilir.Tövbe namazının niyeti şöyle yapılır;
Niyet ettim Allah rızası için iki rekat tövbe namazı kılmaya;

Daha sonra tövbe namazının 1. rekatını kılmak için Allahü ekber diyerek iftitah tekbiri alınır.

Namaza durulur ilk olarak her namazın başında olduğu gibi Sübhaneke duası okunur ardından eüzü besmele çekilerek Fatiha süresi okunur.

Fatiha süresinin ardından bir zammı süre okunur Allahü ekber denir ve rüküya eğilinir.
Rüküda üç defa Sübhane Rabbiyel aziym denir.
Semi Allahü Limen hamideh diyerek rüküdan doğrulunur.

Ayağa kalkıldığında Rabbena Lekel Hamd denir ve secdeye gidilir.

Secdeye varıldığında üç defa Sübhane rabbiyel ala denir Allahü ekber denir ve oturulur.Tekrar Allahü ekber denir secdeye gidilir yine üç defa sübhane rabbiyel ala dendikten sonra ayağa ikinci rekata kalkılır.

Ayağa kalktıktan sonra Fatiha süresi okunur yine bir zammı süre okunur ardından Allahü Ekber denir rükuya eğilinir. Rükuda üç defa Sübhane Rabbiyel aziym denir ve tekrar doğrulunur.

Doğrulurken semi Allahü limen hamideh denir ardından Rabbena lekel hamd denir ve secdeye gidilir.

Secdede yine birinci rekatta olduğu gibi üç defa Sübhane rabbiyel ala denir secde iki defa tekrar edilir ve oturulur.

Ettehiyyatü duası okunur sırasıyla Salli ve Barik okunur son olarak Rabbena duaları okunur sağa ve sola selam verilir.Bu şekilde tövbe namazı kılınmış olur.

Allah yapılan tüm haksızlıkları ve işlenen tüm günahları görür.Allah affedicidir affeder affetmeyi sever yaptığımız günahlardan af dilemeyi Allah katında affedilen kullar olabilmeyi nasip eder Rabbimiz inşallah biz sevgili kullarına.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.