Tilavet Secdesi Nedir Nasıl Yapılır?

Tilavet Secdesi nedir ve nasıl yapılır kısaca

Tilavet secdesi vaciptir Kuran’ı Kerim okunurken bazı ayetlerin içerisinde geçmektedir.Yapılması vacip olan bir secde türü olan tilavet secdesi geçen her ayet okunduktan sonra yapmak gerekir.

Tilavet secdesi 14 ayeti kerimenin içerisinde geçmektedir.Her kim Kuran okurken bu ayetlerden birini okur ise mutlaka tilavet secdesini yapması gerekir.Ayrıca Kuran dinlerken de aynı şey geçerlidir. Kuran’ı Kerim dinlerken ve okurken içinde secde ayetleri geçerse tilavet secdesini yapmak her Müslümana vacip olur.

Merak eden Müslümanların özellikle Ramazan ayında mukabeleye gitmesi ve Kuran okuması nedeniyle çok daha fazla merak ediliyor.Bu nedenle yazımızda tilavet secdesini açıklamaya çalıştık.

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Kuran’ı Kerim okurken secde ayetleri geçen bölümlerin okunmasından sonra secde yapmak vacip olur.Tilavet secdesi secde ayeti geçtiği andan itibaren yapılabilir. Kuran’ı Kerim bittikten sonra Hatim edildikten sonra toplu halde de yapılabilir.

Tilavet secdesi elleri yapmak için seccade serilir eller kaldırılmadan Allahu Ekber denilir ve secdeye gidilir.Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel-ala denir ve ayağa kalkılır.Tilavet secdesi bu şekilde yapılır.

Ayrıca secdeden kalkarken gufraneke rabbena ve ileykel-masir denilmesi müstehap olarak bilinmektedir.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.