Tilavet Secdesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır Kuran’ı Kerim’de Geçen Secde Ayetleri Nelerdir

Tilavet Secdesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır? Tilavet Secdesi Yapılışı Kuran’ı Kerim’de Geçen Secde Ayetleri Nelerdir?

Allah’u tealadan başkasına secde edilmez secde etmek boyun eğmek anlamına gelmektedir.Alnı yere koymak Secde yüce Allah’a tevazu il teslim olmak anlamına gelir.Müslümanlar ibadetlerini yerine getirmek amacı ile Allah’a secde ederler Allah’tan başkasına secde edilmez bu çok büyük bir günah ve haramdır.

Kuran’ı Kerim’de secde ayetleri bulunmaktadır bu secde ayetleri Kuran’ın 14 yerinde geçmektedir secde ayetleri geçen bölümler okunduktan sonra tilavet secdesi yapılmalıdır.Tilavet secdesi gerektiren bölüm okunması halinde hemen yapılabilir ayrıca Kuran’ı Kerim okunup bittikten sonra toplu olarak 14 yerde geçen secde ayetleri nedeniyle Tilavet secdesi yapılabilir.

Kur’anı Kerimde 14 yerde geçen secde ayetleri

1.A’raf suresinin 206;

2.Ra’d suresinin 15,

3. Nahl suresinin 49,

4.İsra suresinin 107,

5.Meryem suresinin 58,

6.Hac suresinin 18,

7.Sad suresinin 24,

8.Furkan suresinin 60

9.Neml suresinin 25,

10.ecde suresinin 15,

11.Fussılet suresinin 37,

12.Necm suresinin 62,

13.İnşikak suresinin 21,

14.Alak suresinin 19’uncu .ayetidir.

Kur’an-ı Kerim’de 14 yerde geçen secde ayetlerin de” Yalnızca Allah’a (c.c) secde edin (en-necm53/62) gibi ayetler secdenin anlamını açıkça ortaya koymaktadır.

Bunu bilen Müslüman insanlar günlük yaşantılarında çektikleri zorlukların kendisi için birer sınav olduğunu unutmamalı ve başına gelen her olayda kişilere güvenip yardım isteyeceğine Allaha’a güvenip onun sonsuz kudretinden ümidini hiç bir zaman kesmemelidir. Unutulmamalıdır ki her ezan her namaz bizi Allah’ın huzuruna çıkarmaktadır. Kul secde ederken yalnızca Allah’a teslim olmalı yalnızca ona kulluk etmelidir.

Tilavet secdesi nasıl yapılır ?

Kuran’ı Kerim’de 14 yerde geçen Tilavet secdesi yapmayı gerektiren şey bu ayetlerin okunmasıdır.Ayrıca okunması dışında bu 14 yerde geçen tilavet secdesi yapmayı gerektiren ayetler işitildiği zaman da tilavet secdesi gerektirmektedir.

Tilavet secdesi yamak için ilk olarak Allah’u Ekber denir eller kaldırılmadan denir.Daha sonra secdeye gidilir secdede Sübhane Rabbiye’l-ala  denir daha sonra tekrar Allah’u Ekber denir ve ayağa kalkılır.Bu şekilde tilavet secdesi yapılmış olur.

Ayrıca hemen tlavet secdesi yapılamayan durumlarda Semi’na ve eta’na ğufraneke Rabbena ve ileyke’l-masir demesi müstehaptır.Daha sonra yerine getiremediği secdeyi uygun olduğu zamanda yerine getirmelidir.Tilvet secdesi bu şekilde yapılır yukarıda da belirttiğimiz gibi işitildiği anda yapılamamışsa toplu halde yapılabilmektedir.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.