Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır Tesbih Namazının Kılınışı

Tesbih namazı kılmak her Müslümana nasip olur inşallah.Özellikle Ramazan ayında kılınan Tesbih namazı kandil gecelerinde de kılınır.Tesbih namazı nasıl kılınır,Tesbih namazı kaç rekattır kısaca Tesbih namazının kılınışı;

Kandil gecelerinde kılınması tavsiye edilen Tesbih namazı nasıl kılınır?Tesbih namazı kaç rakattır tek başına kılınır mı işte bu soruların yanıtları sizlerle; Tesbih namazı kılarken namazın her rekatında okunan tesbih adedi 75 dir.  Bu durumda dört rekat olan tesbih namazında toplam 300 tesbih okunmuş olur.

Tesbih namazının kılınışı;

Tesbih namazı dört rekat olarak kılınır.İlk olarak Allah rızası için niyet edilir.Niyet ettim Allah rızası için tesbih namazı kılmaya diyerek niyet ettikten sonra Allahu Ekber diyerek eller bağlanır namaza başlanır.

Sünhaneke duası okunur ardından 15 defa söylenmesi gereken tesbihat aşağıdaki gibidir;

Sübhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber dedikten sonra bir zammı süre okunur.Zammı süre okunduktan sonra 10 defa yine aynı tesbihat söylenir.

Sübhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber dedikten sonra rüküya gidilir ve yine 10 defa yukarıdaki tesbihat okunur.Rükudan doğrulunca yine 10 defa okunur.Secdeye gidilir secdede yine 10 defa okunur.Secdeden doğrulduktan sonra yine 10 defa Sübhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber denir.İkinci defa secdeye gidince yine 10 defa okunur.Bu şekilde Tesbih namazının birinci rekatı tamamlanmış olur.

Tesbih namazının ikinci rekatında Fatiha süresinden önce 15 defa sokunur.Fatiha süresi okunduktan sonra 10 defa okunur.Rükudan sonra yapılan tesbihden sonra yine 10 defa okunur.Rükudan doğrulunca aynı tesbih 10 defa okunur.

Rükudan doğrulunca 10 defa söylenir yine secde tesbihinden sonra 10 defa söylenir.Secde yaptıktan sonra 10 defa okunur.İkinci secdeye geçilir secde tesbihinden sonra 10 defa okunur.

İkinci rek’atte oturulduğunda, Et-tehiyyatü, Allahümme salli ve Allahümme barik duaları sırasıyla okunur ve dualar okunduktan sonra üçüncü rekata kalkılır.

Üçüncü rekata kalktıktan sonra ilk olarak Sübhaneke duası okunur ardından 15 defa yine aynı tesbih okunur ardından Fatiha süresi okunur Fatiha süresini okuduktan sonra 10 defa okunur.Rükuya gidilir rüku tesbihinden sonra 10 defa okunur.Rükudan doğrulunca 10 defa okunur.Secdeye gidilir secdede yine 10 defa okunur.Secdeden doğrulunca 10 defa okunur.İkinci secdeye gidilir yine 10 defa okunur.bu şekilde üçünü rekat tamamlanmış olur.

Dördüncü rekata kalkıldığında Fatiha süresini okumadan önce 15 defa tesbih okunur Fatiha süresi okunduktan sonra 10 defa okunur.Rükuya gidilir rüku tesbihinden sonra 10 defa okunur.Rükudan kalkınca 10 defa okunur.Secdeye gidilir secde tesbihinden sonra 10 defa okunur.Secdeden doğrulunca 10 defa okunur.İkinci secdeye gidilir yine secde tesbihinden sonra 10 defa okunur.

Dördüncü rekata oturulur ve oturduktan sonra Ettehiyyatü duası okunur ardından sırasıyla Allahümme salli duası Allahümme barik duası okunur.Rabbenaatina duası ile Rabbenağfirli duası okunur.Sonra ilk olarak sağa selam verilir sonra sola selam verilir bu şekilde dört rekat olan tesbih namazı kılınmış olur.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.