Teknolojik Ürünlerin Yararları Ve Zararları Nelerdir

Teknolojik ürünlerin yararları ve zararları nelerdir

Teknolojik ürünlerin hayatımızdaki yeri önemlidir fakat dezavantajları da olan teknoloji insan hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra birçok sıkıntı  getirebilmektedir.Teknolojik ürünler biz insanların hayatını kolaylaştırmak için insanların ihtiyaçlarına uygun araç ve aletler üretmek için gerekli olan bilgi ve yeteneğe teknoloji denir.

Daha konforlu ve daha rahat bir hayat için teknolojiye ihtiyaç vardır.Her gerekli ve iyi şeyin bir külfeti elbet vardır hayatı kolaylaştıran teknolojinin bir çok olumsuz yönleri vardır.Elbette biz insanlara günümüze kadar birçok faydası olmuştur teknolojinin.Teknolojinin faydaları ve yararlarını maddeler halinde yazımızda bulabilirsiniz.

Teknolojinin faydaları nelerdir maddeler halinde;

İnternet sayesinde Dünyanın neresinde olursa olsun insanlar birbirlerine ulaşabilmektedirler.

Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar çok daha iyi yaşam koşullarına sahip olurlar.Teknoloji ile birlikte gelişen ürünler sayesinde yapmaları gereken işleri çok daha kolay yapabilir bu nedenle zamandan tasarruf ederler.İnsan gücüyle yapılması gereken birçok iş kolaylaşır gelişen teknoloji ile birlikte üretilen özelikle ev işlerinde kullanılan çamaşır makinesi,elektrik süpürgesi ve bulaşık makinesi gibi ürünler daha kolay ve çabuk bu işlerin yapılmasını sağlar.

Ayrıca tıp alanında da büyük yeniliklere sahip olan teknoloji insanların hayatını olumlu şekilde etkilemektedir.Birçok ölümcül hastalığın çok daha çabuk bulunmasını sağlayan gelişen teknoloji ile üretilen cihazlar sayesinde hastalıklar önceden teşhis edilebilmektedir.

Yaşam alanımızda yer alan bilgisayar ve televizyon birçok gelişen olayı ve haberi daha çabuk öğrenmemize yarıyor bu sayede birçok gelişmeden çok çabuk haberdar oluyoruz.

Ayrıca ulaşım açısından da gelişen teknolojiden yararlanmaktayız.Daha eskilerde yollar çok daha uzun sürerken gelişen teknoloji sayesinde gideceğimiz yere çok daha çabuk ulaşma imkanı buluyoruz.

Teknolojinin Zararları nelerdir maddeler halinde

Çevre kirliğinin insanlar üzerinde olumsuz etkileri vardır.Bu olumsuz etkiler arasında öncelikle kimyasal atıklardan sulara karışan bakteri ve virüslerdir.Bu virüsler ve bakteriler kullanılan sular nedeniyle insan vücuduna girmekte ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Çevre kirliliğine neden olan birçok teknolojik ürün vardır bunlardan bazılarından bahsetmek istiyoruz sizlere.Örneğin trafik te yer alan araçların çevremize verdiği zararlar inanılmaz büyük ölçüdedir.Her yıl trafiğe çıkan yeni binlerce araç nedeniyle çevreye yayılan zararlı gazlar ozon tabakasına zarar vermektedir.

Kağıt üretimi nedeniyle ormanlardan kesilen ağaçlar çoğalıyor her kesilen ağaç oksijen kısıtlaması getiriyor çevreye.Ayrıca fabrika bacalarından çevreye yayılan birçok zehirli gaz yağan yağmurlara birlikte yer yüzüne inmektedir bu durum toprağın kötü yönde etkilenmesine neden olmaktadır.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.