Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır Kısaca

Teheccüd namazı nasıl kılınır teheccüd namazının kılınışı hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri kafanıza takılan tüm bu sorulaırn cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz inşallah.

Teheccüd namazı fazileti çok büyük sünnet bir namazdır gece kılınan ve gece namazı olarak da adlandırılan teheccüd namazı bir süre uyuyup uyandıktan sonra kılınır.

Teheccüd namazı gece uyumadan önce de kılınabildiği gibi uyuyp uykuyu bölüp uyanarak kılınmasının fazileti çok daha büyüktür.

İslam alimlerinin vermiş oldukları bir bilgi ise şöyle;Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) teheccüd namazını sürekli kılar hiç aksatmaz hasta olduğu zamanlarda dahi oturarak kılardı.

Gece kılınan teheccüd namazı kılmak için ilk olarak namaz abdesti almak gerekir.Abdest aldıktan sonra niyet etmek gerekir.

Teheccüd namazı nasıl kılınır?

Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya diyerek niyet edilir.Sabah namazı vakti girene kadar kılınabilen teheccüd namazı kılmanın sevabı çok büyüktür.

Teheccüd namazına niyet ettikten sonra 2 ile 4 rekat olarak kılınabilir.Bu şekilde 8 rekata tamamlamak güzel olur.

Niyet ettikten sonra Allahu Ekber diyerek namaza başlanır.

Subhaneke okunuşu:Sübhanekellahümme ve bi hamdik ve tebarekesmük ve teala ceddük (ve celle senaük ) ve la ilahe ğayrük.

Sübhaneke Türkçe anlamı:Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz Sübhaneke, cenaze namazında parantez içindeki Ve celle senaük cümlesi ile birlikte okunur.

Ardından Fatiha süresi okunur.

Eüzü besmele çekilir  Eüzü Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim diyerek Fatiha süresine başlanır

Elhamdulillahi rabbil’alemin,ErrahmAnir’rahim,Maliki yevmiddin,İyyake na’budu Ve iyyake neste’in,İhdinessiratal mustakim,Siratallezine en’amte aleyhim,Ğayrilmağdubi aleyhim ve leddallin

Fatiha süresinin Türkçe anlamı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Hamd, Alemlerin Rabbi Rahman, Rahim Hesap ve ceza gününün maliki Allah’a mahsustur. Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanlarınkine ve sapkınlarınkine değil.

Fatiha süresi okunduktan sonra bir zammı süre okunur.Zammı süre okunduktan sonra rükuya ve secdeye gidilir.Secde yapıldıktan sonra ayağa kalkılır tekrar Fatiha süresi okunur yine bir süre okunur tekrar rüku ve secdeye gidilir.Secde sonra ilk oturuşta ettihiyyatü okunu salli barik duaları okunur ve üçüncü rekata kalkılır eğer iki rekatta bir selam verilecekse rabbena atina rabbena firli duaları okunur sağa ve sola selam verilir bu şekilde namaz tamamlanır.

Üçüncü rekata kalkınca subhaneke okunur ardından Fatiha okunur bir süre okunur rükuya gidilir ardından secde yapılır ayağa kalkılır Fatiha süresinden sonra bir süre okunur rüku ve secdeler yapılır tahiyyatta okunan dualar okunur selam verilerek namaz bitirilir.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.