Süt Kaynatmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Süt Kaynatmanın Püf Noktaları 

Süt kalsiyum yönünden oldukça zengin içerisinde neredeyse tüm vitaminleri bulunduran bir içecektir.Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için düzenli süt tüketimi önerilir.Çocukların kemik sağlığının gelişmesi için ilerideki yaşlarda daha sağlıklı kemik yapısına sahip olmaları için çocukluk döneminde süt içmelerinin büyük önemi vardır.Yetişkin insanlar için de kalsiyum yönünden zengin olan süt tüketimi önemlidir.Özellikle ilerleyen yaşlarda kadınlarda çok sık görülen kemik erimesini önlemek için gerektiği miktarda süt tüketimi yapılmalıdır.

Pastörize edilmiş süt kullanımın dışında taze alınan sütün kullanımı çok daha sağlıklıdır elbette bu biz anneler için her zaman mümkün olmayabilir.Taze günlük sütü bulmak ve kaynatmak zaman aldığı için pastörize süt kullanmaya da devam ediyoruz.Çiğ süt kullanmak elbette sağlıklı fakat çok iyi kaynatılması ayrıca alındıktan sonra süzülmesi gerekiyor.

Sütün tüketilebilmesi için mutlaka ilk olarak kaynatılması gerekmektedir.

Çiğ sütü kaynatırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar;

Yukarıda belirttiğimiz gibi aldığınız çiğ sütü ilk olarak bir süt süzgecinden veya bir tülbentten geçirin süzün.Kaynatacağınız sütü mutlaka büyük bir tencereye koyun tencerenin çelik tencere olmasına dikkat edin.Hem dibini tutmaması için hem çok daha sağlıklı olması için mutlaka süt kaynatırken çelik tencere kullanın.

Sütün dibini tutmaması için bir başka önerimiz daha olacak sütü tencereye süzmeden önce tencereyi bir sudan geçirin yapacağınız bu işlem tencerenizin dibini tutmasını engelleyecektir.

Süt kaynatırken en çok korkulan şey sütü taşırmak olsa gerek bunu önlemek de mümkün ya benim gibi süt kaynayana kadar sürekli başında bekleyeceksiniz yada süt taşmasın diye tencerenizin kenarına tereyağı süreceksiniz.Tencerenin kenarına sürülen tereyağı sütün taşmasını önleyecektir.

Sütü tencereye koyun ocağın altını açın tencerenin kenarına tereyağı sürün ve sütün kaynamasını bekleyin.Ayrıca sütün taşmasını önlemek için bir başka yöntem daha var tahta kaşık kullanımı.Sütü kaynatırken karıştırmak için tahta kaşık kullanırsanız üzerine tahta kaşığı kapatırsanız sütün taşmasını önlemiş olursunuz.

Süt kaynamaya başladıktan sonra en az 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatın daha sonra ocağı kapatın.Bu şekilde yaparsanız sütün içerisinde yer alan vitaminlerin ve minerallerin besin değerlerini kaybetmeden süt kaynatma işlemini yapmış olursunuz.

Sütü içmek için saklayacaksanız soğuduktan sonra en sağlıklı yöntem olan cam şişeye koyun kapağını kapatın buzdolabına yerleştirin.İçilmeye hazır olan sütü mümkün olduğunca serin yerde saklamaya özen gösterin.Ayrıca içmek için ayırdığınız sütün yanı sıra kaynattığınız sütten yoğurt mayalayıp sütlaç yapabilirsiniz diğer tüm süt kullanımı gerektiren yerlerde elinizin altında hazır kaynatılmış olarak duran sütü kullanabilirsiniz.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.