Sonbahar Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Sonbahar Hastalıklarından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Aylardan Eylül sonbaharın habercisi Mevsim geçişleriyle birlikte sonbahar hastalıklarına yakalanma riski altında olabilirsiniz.Sonbahar aylarında görülen hastalıklar nelerdir? bu hastalıklardan nasıl korunulur?Konuyla ilgili uzmanların görüşlerinin yer aldığı konumuzda tüm bu soruların yanıtlarını bulmanız mümkün olacak.

Yaz aylarının geçmesiyle birlikte gelen sonbahar ayları hastalıkların çok sık görüldüğü aylardır.Mevsim geçişlerini daha sağlıklı bir şekilde hastalıklara yakalanmadan geçirmek için dikkat edilmesi gereken şeyler var.Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,sağlıklı besinler tüketilmesi,besin değerleri yüksek besinler tüketerek daha sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmak gerekir.Sağlıklı beslenme önerilerine dikkat ederek güçlendirilen bağışıklık sistemi hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Sonbahar hastalıklarından korunmak için neler yapmak gerekir?

Sonbahar hastalıklarından korunmak ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir bunun için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

-Su tüketimi her mevsim önemlidir elbette sonbahar aylarında su yine aynı şekilde bol su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.Gün içerisinde 2 litre su içmek düzenli olarak su içmeye devam etmek gerekir.

-Taze sıkılmış meyve suları tüketmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar bu nedenle özellikle C vitamini deposu olan portakal suyu sıkmak taze taze tüketmek oldukça faydalıdır.Ayrıca portakal suyunun yanı sıra taze sıkılmış greyfurt suyu içilmeli.

-Besin değerleri yüksek olan yiyecekler düzenli tüketilmeli.Yeşil yapraklı taze sebzeler,havuç,kabak ve özellikle balık mutlaka sofralarda bulundurulmalı.

-Besin değeri yüksek olan fındık,ceviz,badem düzenli olarak yenmesi önerilir.Ayrıca kırmızı et ve beyaz tüketmek vücut direncini güçlendirir.

Çocukların sonbaharda bulaşıcı hastalıklardan koruması için mutlaka dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir.Özellikle C vitamini yönünden zengin besinler taze meyve suları yetişkinlerde olduğu gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmeleri,ceviz,fındık badem tüketmeleri önerilir.

-Sağlıklı besinler tüketmenin yanında mutlaka yaşam kalitesini arttıracak egzersizler yapmak gerekir.Düzenli olarak yürümek hafif spor hareketleri koşu ve bisiklete binmek size iyi gelecektir.

-Uyku düzenini sağlamak düzenli olarak uyumak gerekir.Sağlıklı uyumak ve dinç uyanmak için gece yatmadan önce süt içmek duş almak iyi gelecektir.

Sonbahar hastalıklarından korunmak için dikkat edilmesi gereken bu küçük ayrıntıları göz ardı edilmemesi gerekir.Sağlıklı olmak vücut direncini güçlendirmek için sağlıklı taze besinler tüketmek bol su içmek spor yapmak yeterli.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.