Sonbahar Ekinok’su Nedir Sonbahar Ekinoksu’nda neler yapılır?

Sonbahar Ekinok’su Nedir Sonbahar Ekinoksu’nda neler yapılır?

Sonbahar Ekinoksu her sene 23 Eylül tarihinde oluşmaktadır.İncelendiğinde 23 Eylül’den sonra gündüzler kısalır geceler uzamaya başlar.Sonbahar Ekinoksu sonbaharın gelişini gösterir.Sonbahar ayına girmenin simgesi olarak gösterilir.Sonbahar Ekinok’su gündüz ile gecenin eşit olduğu zamanı simgeler.

Bugün 23 Eylül yani sonbahar ayının ilk günü olarak bilinir.23 Eylül sonbahar Ekinoksu hakkında merak ettikleriniz ve bilmedikleriniz.Güneşin ışıklarını ekvatorun çizgisine dik vurmasından dolayı gece ve gündüzün eşitliği oluşmaktadır.Bu olay senede bir defa meydana gelir.Sonbahar ekinoksu 22 eylül tarihinde yani dün gerçekleşti bu günden itibaren sonbahar ayları geliyor sonbahar mevsimi de başlıyor.

23 Eylül ekinoksu hakkında bilinmesi gereken bazı özellikler var bunlar kısaca şöyledir.

23 Eylül Ekinoksu Güney yarım kürede İlkbahar’ın başlangıcı olan tarihtir.Kuzey yarım kürede ise sonbahar aylarının başlangıç tarihidir.Bu günde ekvatorda gölge boyu sıfır olarak bilinir.Öğlen vaktinde güneşin ışınları ekvatora dik olarak düşer ayrıca aydınlatma çemberi kutup noktalarına değer geçer.23 Eylül ekinoksu’nda gece ile gündüzün vakitleri birbirine eşit olur.

Sonbahar Ekinoksun’da neler yapılır neler yapılmalı?

Elbette bu tarihler biraz hüzün verir insana güzel yaz günlerinin bitmesi kış mevsimin habercisi olan Sonbahar aylarının gelmesi demektir sonbahar ekinoksu.Doğa yürüyüşleri yapın mutlaka kendinizi dışarıya atın.Ekinoks zamanında havalar iyiden iyiye soğumaya başlayacaktır bu nedenle fırsat buldukça günü değerlendirin bunun için  çalışın gün içerisinde güneşin ışınlarından yararlanın.

Hayatınızın bu döneminde sevdiklerinizle birlikte olduğunuz için şükretmeyi deneyin.Ailenizle birlikte vakit geçirmeye özen gösterin size verilen bu değerli fırsatları değerlendirin.Gelecek olan uzun soğuk kış gecelerini sıcacık sevgi dolu hatıralarla süsleyin.Çocuklarınıza ve eşinize zaman ayırın onlarla geçireceğiniz güzel vakitler kışın soğuk günlerinde içinizi ısıtmaya yetecektir.

Eviniz içinde bir şeyler yapabilirsiniz örneğin bir hafta sonu dışarı çıkmak yerine evinizde kalıp evinizi ödül vermeyi deneyin bun nasıl yapacaksınız elbette temizlik yaparak.Camlarınızı açın evinize mis gibi hava girmesini sağlayın dipten bucağa her yeri misler gibi yapın hem evinizin havası değişecek hem siz kendinizi harika hissedeceksiniz.

Google’de  bir süpriz hazırlamış bizlere harika bir sonbahar ekinoksu.

Milyonlarca,yüzbinlerce kişi tarafından sorgulanan sonbahar ekinoksu hakkında gereken tüm bilgiyi vermiş Google paylaştığı Sonbahar ekinoksu doodle’sinde.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.