Sonbahar Ekinoksu Nedir? Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül Pazartesi

Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül Pazartesi

Ekinoks nedir? 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu özellikleri nedir? Sonbahar Ekinoksun da neler olur merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

21 Haziran Cuma günü gün dönümü yaşanmıştı 16 saat ile 38 dakika gündüz oldu.Sıra Sonbahar ekinoksu’na geldi 23 Eylül Pazar gününü Pazartesi gününe bağlayan gecede gece ve gündüz eşit olacak.

Sonbahar Ekinoksun’un Özellikler Nelerdir?

Kuzey yarım kürede 21 Mart İlkbaharın başlangıcıdır.23 Eylül Pazartesi Sonbahar aylarının başlangıcıdır.Ayrıca Güney yarım kürede 21 Mart tarihinde Sonbahar başlar 23 Eylülde ilkbahar başlar ilkbahar aylarının başlaması ile birlikte aşağıdaki olaylar yaşanır.

-Güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar.

-Aynı boylam üzerindeki noktalarda güneş sadece ekinoks günlerinde aynı anda doğar ve batar (12 saat ara ile)

-Her iki kutup noktasında da Güneş görülür.

-Gel-git genliği en fazladır.

-Ekvator’da cisimlerin gölge boyu sıfır olur.

-Türkiye’de saat 12oo ‘de oluş gölge boyu cismin boyuna en yakındır.

EKİNOKS NEDİR?

Ekinoks, Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır – İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu. 23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer.

Doodle olan Sonbahar Ekinoksu 2019 nedir?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu google unutmadı.Ekinoks 2019; 10:50 23 Eylül, Pazartesi Tüm saatler Türkiye Saati gösterilmektedir.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.