Sabah Namazının Sünnetinden Sonra Okunacak Dualar

Sabah Namazının Sünnetinden Sonra Okunacak Dualar

Rızıkların dağıltıldığı zamandır seher vakti.İnsanların bu rızıkların dağıltıldığı vakitlerde uyanık olması ve rızıklardna faydalanmak için gerekli olan çalışmaları yapmaları gerekir.Uzun bir gece dinlendikten sonra sabah namazı için kalkılır namaz kılınır dualar edilir dağıtılan rızıktan nasiplenmek istenir.

Sabahın seher vaktini uykuda geçiren insanlar dağıtılan rızıktan tam anlamı ile faydalanamazlar.

İlk olarak Peygamber Efendimizin sabah namazının sünnetini kıldıktan sonra okuduğu bir duayı okuyalım.Ebu’i Melih babasından Radıyallahu anhuma rivayet etmiştir.Kısa ve ezberlenmesi oldukça kolay bir dua bir kaç defa tekrar yapıldığında rahatlıkla ezberlenebilir.Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellemin sabah namazının sünnetini iki rekat kıldıktan sonra oturduğu yerden kalkmadan okuduğu dua;

Ey Cibril,İsrafil,Mikail ve Muhammed Nebi’nin Rabbi! Ateşten sana sığınırım.

Şeyh Muhammed Ali İbni Hakim et Tirmizi (Rahimehullah)buyurmuştur ki:Allahu teala hazretlerini bin kere rüyamda gördüm ve ona:Ya Rabbi!ben imanımı kaybetmekten korkuyorum dedim.Oda bana sabahın sünneti ile farzı arasında bin kere şu duayı okumamı emretti:(Dualarım kibanından alıntıdır)

Ey Hay ve Kayyum!Ey Celal ve ikram sahibi!Ey göklerin ve yerin yaratıcısı olan Allahım!Senden ebediyyen kalbimi ma’rifetinin nuruyla diriltmeni isterim.Ya Allah! Ya Allah! Ya Allah!

Rızık bolluğu için sabah namazının sünnetinden sonra okunacak dua:

Ya Allahu Ya Hayyu Ya gayyumu Ya Vahidu Ya Ehadu Ya Vacidu Ya Cevadu Ya Kerim. İnfahni minke bi nefhati hayr. inneke ala külli şey in gadir.

Sabah namazının sünneti ile farzı arasında okunması tavsiye edilen hacet duası:

Sabah namazının sünneti kılındıktan sonra Farzını kılmadan önce aşağıdaki dua üç defa okunur murat istenir:

Allahümme Ya Hayyu Ya Kayyumu Ya Bedias semavati vel ardi,Ya Zel Celali vel İkram.Ya Allahu,Ya Rahmanu,Ya İlahena ve ilahe külli şey’in la ilahe ente fe eselüke en tuhyiye kalbi bi-nuri Ma’rifetike ebeden Ya Allah,Ya Allah,Ya Allah,Ya Allah.

Ya Hayyu ya Kayyum, bi rahmetike estağisu, eslih li şeni küllihi ve la tekinli ila nefsi tarfete aynin

Türkçe okunuşu:Ey gerçek hayatın sahibi olan Hay, ey her şeyi varlıkta durduran Kayyum! Senin rahmetine sığınıyorum/yardım diliyorum, her yönden benim durumumu düzelt ve bir an olsun beni nefsime bırakma.

Sabah namazına kalkmayı ve bu güzel duaları yapabilmeyi hepimize nasip etsin yüce Rabbimiz.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.