Sabah Namazının Önemi

Sabah Namazının Önemi Nedir?

Sabah namazı beş vakit namazlar içerisinde en önemli olan namazdır.Sabah namazına kalkmak evin bereketini arttırır ayrıca sabah namazı kılınan evler nurlanır.

Sabah namazına kalkıldığında alınacak sevapların dünya içindeki birçok şeyden daha hayırlı olduğunu bilmek gerekir.Sabah namazına kalkmak sabah namazını kılarak yeni güne başlamak insanları kötülüklerden ve kötü düşüncelerden alıkoyar günahların temizlenmesi için sabah namazını vaktinde kılmanın önemi çok büyüktür.

Erkekler sabah namazını cemaatle kılmaya özen göstermelidirler.Sabah namazını camiye giderek cemaatle kılmak tüm geceyi ibadet ederek geçirmiş kadar büyük sevaplar alırlar.Çocuklara mutlaka cemaatle namaz kılmanın önemini anlatmanız gerekiyor onlara cemaatle namaz kılmanın önemini anlatarak camide namaz kılmalarını tavsiye edin.

Sabah namazı kıymeti ve önemi vardır bu nedenle sabah namazının farzını cemaatle kılınması tavsiye edilmiştir.Sabah namazının kıymeti bilinmeli faziletleri öğrenilmeli çocuklara sabah namazının önemi mutlaka anlatılmalıdır.

Sabah namazı akıl sahibi Müslüman olan herkese farzdır.Namaz dinin diğeridir diye adlandıran Peygamber Efendimiz sabah namazına çok daha fazla önem göstermiştir.Bizimde bunu düşünerek tüm farz namazların yanı sıra sabah namazına ayrı bir yer vermemiz vaktinde kılmak için çok daha fazla gayret göstermemiz gerekmez mi?

Bir çoğumuz biliyoruz fakat bilmeyen kardeşlerimiz için kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum.Sabah namazı vakti takvimde yazılı olan imsak vakti ile başlar ve Güneş ile son bulur.Bu vakitler arasında Güneş vaktine 40 dakika kalmadan önce sabah namazını kılmak gerekir.Sabah namazı 4 rekattır iki rekatı farz iki rekatı sünnettir.

Namaza uyanmak ve kalkıp sabah namazını kılmak istiyorsanız bunun için önlemler almanız gerekmekte.Öncelikle sabah namazının önemini ve faziletini bilmeniz gerekir.Niçin neden namaz kılmamız gerektiğini bilmek gerekir.Namaz konusunda ne kadar bilgili olursanız namaz kılmak için göstereceğiniz gayret bir o kadar fazla olur.Sabah namazının kıymetini bilmek zamanında kalkıp dört rekat olan sabah namazını mutlaka zamanında kılmak gerekir.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.