Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar

Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar Nelerdir?

Namazların arkasından okunan dualar konusuna çok önem veriyoruz bir çoğumuz özellikle seher vaktinde sabah namazından sonra okunması tavsiye edilen dualar olduğunu ve bu duaları okumanın büyük sevap olduğunu bilmek gerekir.

Sabah ezanı okur okumaz kalkıp sabah namazını eda etmek mümkünse erkeklerin sabah namazını cemaatle kılmaları çok büyük sevaptır.Güne en iyi başlamanın yoludur sabah namazını kılan bir Müslüman gün boyunca kendini çok daha iyi çok daha sağlıklı hissedecektir.Beş vakit namazın her biri çok kıymetli elbette uykuyu bölerek uykunuzdan fedakarlık yaparak kıldığınız sabah namazının sevabı çok daha fazladır.

Sabah namazını kıldıktan sonra mutlaka Ayetel Kürsi okunması tavsiye edilir her namaza sonrasında olduğu gibi tesbih çekilir içten geldiği gibi dua ettikten sonra.

Sabah namazından sonra okunacak dualar;

Bismillahillezi la yedurru Bu dua Enes bin Malik’e RA Peygamberimizin (S.A.V) öğrettiği çok tesirli bir duadır.Güneş doğmadan önce her sabah bu duanın okunması tavsiye edilir.Namazdan sonra güneş doğmadan üç defa okunmalıdır.

Duanın tamamı aşağıdaki gibidir;

Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim.

Bu duayı okuyan kişi her türlü zalimden ve büyücülerden emin olurlar.

Ayrıca her gün her sabah namazından sonra üç defa  okunması tavsiye edilen dua;

Sübhanallah-il azim ve bi hamdihi

Sabah namazından sonra on defa, “La ilahe illallahü vahdehü la-şerikeleh lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyi ve yümit ve hüve ala külli şeyin kadir” okuyan, akşama kadar her çeşit zarardan korunur, hiçbir günah ona zarar vermez.

La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim

Bu duayı okumak, doksandokuz derde devadır sıkıntılardan kurtulmak için okunması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca sabah akşam 7 defa, Hasbiyallahü la ilahe illâ hü, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azim okunmalıdır.

Bu duayı sabah akşam 7 defa okuyan kişinin dünya ve ahiret işine Allahü teala kafi gelir inşallah.Bu duaların dışında sabah namazlarından sonra 7 defa Ayetel Kürsi Okunması tüm gün boyunca sizi kazalardan belalardan koruyacaktır.

Sabah namazını kıldıktan sonra Lev enzelna duasının okunması tavsiye edilmiştir.

Lev enzelna Türkçe yazılışı ve okunuşu aşağıdaki gibidir;

  • Lev enzelna hazel kur’ane alâ cebelin lereeytehu haşian mütesaddian min haşyetillah ve tilkel’emsâlü nadribuha linnasi leallehüm yetefekkerün!.
  • Huvallahulleziy la ilâhe illa hu alimul ğaybi veşşehadeh hüver rahmanür rahıym, hüvallahülleziy la ilahe illa hu elmelikül kuddüsüs selamül mü’minül müheyminül aziyzül cebbarul mütekebbir sübhanallahi amma yüşrikûn hüvallahul halikul bariy-ül müsavvir lehül’esmaül husna yüsebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ard ve hüvel aziyzül hakiym…..
  • Biz bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, Allah’ın korkusundan onu baş eğmiş, parça, parça olmuş görürdün. Bu misalleri düşünsünler diye insanlara veriyoruz.
  • O, öyle Allah’tır ki O’ndan başka İlah yoktur. Görülmeyeni ve görüleni bilendir. O, esirgeyen bağışlayandır.
  • O, öyle bir Allah’tır ki, kendisinden başka hiçbir ilah yoktur. O, malik ve sahiptir, münezzehtir, selamet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır. Allah puta tapanların ortak koştukları şeylerden münezzehtir.
  • O, yaratan, var eden, varlıklara şekil veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanlar O’nun şânını yüceltmektedirler. O, galib olan, her şeyi hikmeti uyarınca yapandır.

 

 

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.