Sabah Namazından Sonra Nasıl Dua Edilir?

Sabah Namazını Kıldıktan Sonra Nasıl Dua Edilir?

Beş vakit namazın en bereketlisi en kıymetlisidir sabah namazı güne sabah namazını kılarak başlayan bir Müslüman için yeni gün daha bereketli ve hayırlı geçer Allah’ın izniyle.Peki sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar nelerdir sabah namazını kıldıktan sonra nasıl dua etmek gerekir.Merak ettiğiniz bu soruların yanıtları sizlere olacak.

Ayrıca kim sabah namazını cemaatle kılarsa ve güneş doğana kadar oturup Allah’ı zikrederse son olarak ardından iki rekat Duha namazı kılarsa tam bir hac ve umre sevabı kazanmış olur Allah’ın izniyle.Sabah namazını kıldıktan sonra aşağıdaki ayeti okuyan Müslüman şeytandan korunur kötülüklerden gün içerisinde muhafaza olur.Gün içerisinde Allah’ü tealaya şirk koşması dışında hiçbir günahı yazılmaz.

Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı’ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir. İsra Suresi 78. Ayet:

Bismillahillezi la yedurru Duası

Enes bin Malik’e RA Peygamberimizin (S.A.V) öğrettiği çok tesirli bir dua:

Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim okuyan, büyücü ve zalimden emin olur.Bu duanın sabah akşam üç defa okunması tavsiye edilir.

Sabah Namazının Farzından Sonra 10 defa okunması tavsiye edilen dua;
Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyî ve yümîtü ve hüve hayyün lâ yemûtü bi-yedihil-hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr.

Duanın anlamı ise şöyle;

Allah’tan başka ilah yoktur.O birdir ve O’nu eşi yoktur. Mülk O’nundur ve hamd O’nadır. Diriltir ve öldürür. O diridir, ölmez. Hayır O’nun elindedir. O her şeye muktedirdir.

Sabah namazından sonra 11 İhlas Suresini okuyana, Cennette bir köşk verilir Allah’ın izniyle

Sübhânallahi ve bi-hamdihi sübhânallahil-azîm tesbihini, sabah akşam yüz defa okunması tavsiye edilir.

Bu tesbihi günde yüz defa okuyanın günahları affolur, dertlerden kurtulur ve bir daha günah işlemekten muhafaza olunur Allah’ın izniyle.

Son olarak bir dua daha paylaşmak istiyorum sizlerle bu duayı ise şirkten korunmak için okumak gerekir.

Allahümme inni eûzü bike min en-üşrike bike şey-en ve ene a’lemü ve estağfiruke li-ma la a’lemü inneke ente allamülguyub.

Sabah namazının önemini anlatan kısa bilgiler sonrasında sabah namazının ardından okunması tavsiye edilen bir kaç dua örneğini sizlerle paylaştım Allah’ın izniyle sabah namazını kılan ardından bu kısa duaları yapmayı alışkanlık haline getiren Müslüman kullardan olmamız dileğiyle herkese hayırlı sabahlar hayırlı günler diliyorum.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.