Regaip Kandilinde Yapılacak Dualar Ve İbadetler

Regaip Kandilinde Yapılacak Dualar Ve İbadetler

Recep ayının girmesiyle birlikte ilk kandil gününü bugün tüm Müslümanlar olarak ihya edeceğiz Allah’ın izniyle.Bugünü mümkünse oruçlu geçirmek çok sevaptır.Ayrıca gün içerisinde imkanlar elverdiği şekilde ibadet etmek bol bol tesbih çekmek Peygamber Efendimize salatü selamlar getirmek güzel bir davranış olur.

Regaip kelimesinin manası:Regaip kelimesi pek çok ihsan anlamına gelmektedir.Regaip gecesi Mübarek üç ayların başlangıcı olarak bilinir.Regaip gecesi yukarıda da belirttiğim gibi ihsan gecesidir bu gecenin fazileti de bundan gelmektedir.Merak ediliği üzere regaip gecesinde hangi dualar okunur,nasıl ve kaç rekat namaz kılmak gerekir,merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabileceksiniz inşallah.

Kelime manası ile pekçok ihsan manasına gelen regaip anlaşıldığı gibi ihsan gecesidir.Perşembe gününü cuma gününe bağlayan geceye denk geliyor bu nedenle bu regaip gecesi çok daha özel bir önem taşıyor.
Bu mübarek gecesyi en güzel ve en kıymetli şekilde geçirmeyi tüm Müslümanlara ve bizlere nasip et Allahım.

Regaip gecesinde Kuran’ı kerim okunmalıdır.Ayrıca Kuran’ı kerim dinlemek Farzdır biliyorsunuz dinlemek de çok büyük sevabtır.Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed S.A.V’e salatu selam getirilmeli tesbih çekilmedlidir.

Bu güne kadar işlemiş olduğu günahlara tüm Müslümanlar tövbe etmeli samini ve gönülden edilen tövbeleri Allah kabul eder inşallah.Kaza namazları olan kişiler bol bol kaza namazı kılmalı.Regaip gecesine ait olan vardır bu namazlar da ayrıca kılınabilir.Helalleşmeyi unutmamak gerekir.Müslüman kardeşlerimizle helalleşmeli,eş dost akraba aranıp hal ve hatırları sorulmalı.

Ayrıca küs olanlar dargın olanlar bu dargınlıklarını unutmalı bu gecenin sevabına nail olabilmek için mutlaka dargın olduğu kişilerin gönlünü almalı helalleşmelidir.Regaip gecesinde dua ederken kendi isminizle ve diğer mümin kardeşlerinizin ismiyle dua edebilirsiniz.Üzerinizde hakkı olan aile büyüklerini aramalı vefa borcunu yerine getirmelidir.Kandil gecelerinde sabah ve yatsı namazlarını cemaatle kılmaya çalışmak gerekir.

Varsa çevrenizde toplantılara sohbetlere katılmalı ve dinlemelisiniz.Hasta ve yoksul kişiler ziyaret edilmeli gerekli olan ihtiyaçları karşılanmalı hastaların gönülleri alınmalıdır.Ayrıca regaip gecesinde hacet namazı kılınmalı.Merak ediyorsanız ve bilmiyorsanız hacet namazının kılınışı aşağıdaki gibidir.

Regaip gecesinde kılınan hacet namazı 4 rekat olarak kılınır.

İlk olarak hacet namazına niyet edilir ardından Sübhaneke duası okunur,Fatiha süresi okunur, hemen ardından 3 Ayetel kürsi okunur.daha sonra rüku ve secdeler yapılır ikinci rekatta ise yine bir Fatiha süresi okunur.İhlas süresi Felak üresi ve nas süresi okunur.

İkinci rekatın sonunda tahiyyata oturulduğunda Ettehiyyatü ve Salli ve Barik duaları okunur üçüncü rekat için kalkılır.

Üçüncü rekatta ise ilk olarak Sübhaneke duası ardından bir fatiha süresi son olarak İhlas süresi Felak süresi ve Nas süreleri okunur.Dördüncü rekatta aynı şekilde Fatiha süresi ardından İhlas süresi,Felak süresi ve Nas süresi okunur.

Son olarak tüm dualar okunur ve selam verilir.Dilerseniz hacet namazını 12 rekat olarak da kılabilirsiniz.Allah bu mübarek regaip gecesinde yapılan tüm duaları ve ibadetleri kabul etsin inşallah.Hayırlı Kandiller diliyoruz…

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.