Ramazanda Nasıl Beslenmek Gerekir?

Ramazanda Ayında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Ramazan ayında nasıl beslenmek gerekir aşırıya kaçmadan nasıl yemek gerekir.Ramazan ayında nasıl beslenmek gerekir sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek için nelere dikkat etmek gerekir.Ramazan ayında nasıl iftar yapılır nasıl sahur yapılır konuyla ilgili merak edilen bu soruların cevapları makalemizde sizlerle olacak.

Sağlıklı bir Ramazan geçirmek için fazla kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Sağlıklı insanlar için Farz kılınan oruç tutmak dengesiz beslenildiği zaman farklı sorunlar çıkarabilir ortaya.Bu nedenle Ramazan ayında dikkatli ve düzenli beslenmeye özen göstermek gerekir.

Ramazan ayında sahura mutlaka kalkmak gerekir sahura kalkıp bir öğün yemek yenmesi gerekir ki gün içinde vücut ihtiyacı olan su ve besinleri karşılayabilmesi için.

İftar vakti geldiğinde orucunuzu su ile açın yalnız fazla su içmemek gerekir bir bardak su ile açılan orucunun arkasından bir kase çorba içmek beslenme açısından doğru olandır.Çorba içtikten sonra bir süre fazla yemek yemeyin bir süre yemek yemeye ara verebilirsiniz.

İftar sofralarından eksik olmayan hurma ile oruç açacaksanız yine bir tek hurma ile oruç açın fazla hurma yemeyin birden bire.Yemeğinizi birden bire hızlı hızlı değil daha yavaş ağır ağır yemeye çalışın.İftar masasında bulunan her yemekten yemek için kendinizi zorlamayın iftarda az yemeye çalışın mideyi birden bire doldurmak ilerleyen saatler oldukça rahatsız edecektir sizi.

Suyu da birden bire fazla içmeyin her yarım saatte bir bardak su içmek sizin gün boyu su ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.Şerbetli ağır tatlı tüketmekten kaçının bu tatlılar yerine sütlü hafif tatlıları tercih edebilirsiniz.

Yemekten sonra bol bol meyve tüketmeye çalışın.Ayrıca kuru meyvelerde tüketebilirsiniz.Kuru kayısı,kuru incir ve kuru üzüm gibi kuru meyveleri tüketebilirsiniz aşırıya kaçmayarak.Ayrıca süt ve süt ürünleri özellikle yoğurt tüketmek gerekir.Tam tahıllı besinleri düzenli aralıklarla tüketmek gerekir.

Sebze yemeklerini iftar sofrasından eksik etmeyin.Ağır etli yemekler yerine hafif sebze yemekleri tüketmeyi tercih edin.Yemeklerinizi kızartmak yerine fırında yapabilirsiniz bu şekilde hazırlanan yemekler sizi çok fazla rahatsız etmeyecektir.Mümkünse iftar yaptıktan sonra yürüyüşe çıkabilirsiniz.Asitli içecekleri içmekten kaçının bunun yerine kendi ellerinizle yaptığınız doğal kompostoları tüketebilirsiniz.

Ramazanda beslenmek ayrı bir önem istiyor yukarıda da belirttiğimiz gibi daha hafif ama sağlıklı besinleri düzenli tüketerek daha sağlıklı bir Ramazan geçirmek elinizde. Ayrıca sahurda da daha az ve sağlıklı besinler tüketmek aşırı yağlı kızartma ve hamur işinden uzak durmak mide rahatlığı için çok önemli.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.