Ramazan Ayında Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Ramazan Ayında Yapılması Gereken İbadetler

Ramazan ayına özel yapılması önerilen ibadetler nelerdir.11 Ayın sultanı ramazan ayında nasıl dua edilir,nasıl namaz kılınır hangi tesbihler çekilir konuyla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Ramazan ayına özel en güzel ibadetlerden birisi Teravih namazıdır.Teravih namazı 20 rekat olarak cemaatle kılınan ayrıca evde tek başına da kılınan bir namazdır.

Teravih Arapça da rahatlamak anlamına gelmektedir.Teravih namazı erkek kadın her Müslümana sünnettir bu konuda islam alimleri görüş birliğine varmışlardır.Teravih namazı orucun değil Ramazan ayının sünneti olduğu için oruç tutamayan Müslümanlarda Teravih namazı kılar.

Ayrıca Ramazan ayı içerisinde tesbih namazı kılmanın sevabı çok büyüktür.Özellikle kandil gecelerinde kılınan tesbih namazı camilerde kadir gecesinde veya daha öncesinde kılınmaktadır. Tesbih namazı dört rekat olarak kılınan bir namazdır.Ylanız içerisinde okunan tesbihler nedeniyle oldukça uzun süren bir namazdır.Tesbih namazı her Müslümanın ömründe bir defa kılması tavsiye edilen bir namazdır.

Ramazan ayı içinde Kuran okumaya ağırlık vermek gerekir her gün bir cüz okunarak Ramazan ayı sonunda Kuran’ı Kerimi hatmetmek büyük sevap kazandırır okuyan kişiye.Ayrıca camilerde ve mescitlerde yapılan mukabele ye katılmak Kuran’ı kerim dinlemek Ramazan ayında yapılması önerilen ibadetler arasında yer alır.

Ramazanda oruç tutmak en güzel ibadettir. Ayrıca Ramazan gecelerinde Peygamber Efendimiz’in sünneti olan teravih namazını kılmak yukarıda bahsettiğimiz gibi Kuran’ı Kerim okumak,sahura kalkmak sahur yapmak,Ramazan ayı içerisinde Kadir gecesini aramak,Sabırlı olmak bol bol ikram da bulunmak ve tövbe istiğfar etmek Ramazan ayında yapılması gereken ibadetlerdendir.İftar etmek fakirlere yoksullara yardım etmek onları doyurmak güler yüzlü ve sabırlı olmak,tebessüm etmek kimsenin kalbini kırmamak Ramazanda yapılacak en güzel ibadetler arasında yer alır.

 

 

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.