Portakal Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Portakal Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Portakal kabuğunun ne kadar sağlıklı olduğunu bilseniz asla portakal kabuklarını çöpe atmazdınız.Bundan sonra portakalı soydunuz veya sıktınız afiyetle yediniz suyunu içtiniz sakın kabuğunu atmayın.

Bu makalemizde portakal kabuğunun bilinmeyen faydaları hakkında sağlıklı bilgiler edineceksiniz.

Portakalın iç kısmından daha faydalı bileşiklere sahip olan portakal kabuklarını bu yazıyı okuduktan sonra sizlerde atmaya kıyamayacaksınız.Elbette içi gibi tatlı olmayabilir acımsı bir tadı vardır portakal kabuğunun bu nedenle o şekilde yemek zor olabilir.Başka türlü tüketmeniz mümkün portakalın kabuklarını salatalarda yaptığınız kek ve pastalarda kullanabilirsiniz.

Özellikle portakal kabuğunun iç kısmındaki beyaz bölüm çok faydalı biraz acımsı olabilir fakat bu şekilde doğrudan tüketmeniz sizin için çok sağlıklı olacaktır.Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli konu portakalın temizliğinin iyi yapılması portakalı soymadan önce bol su ile ovalayarak iyice yıkamaya özen gösterin.Bir küçük hatırlatma yaptıktan sonra merak ettiğiniz portakal kabuğunun faydalarına geçelim.

A,B ve C vitamini yönünden çok zengin bir besin olan portakalın kabuğu en az içi kadar yararlı 100 gram portakal kabuğu 100 kaloridir.

Portakal kabuğunun bilinmeyen faydaları

Portakal kabuğu kolesterolü düşürücü etkisi vardır.Özellikle içerisinde bulunan hesperidin adlı maddenin kötü kolesterol(LDL) düşürmeye yardım eder.

Zayıflamak isteyenler için yine güzel bir faydası bulunan portakal kabuğu zayıflamanıza yardımcı olur.Özellikle zayıflama programlarında portakal kabuğu mutlaka kullanılır.Vücudun yağ yakımını hızlandırdığı gibi metabolizmanın da hızlanmasını sağlar bu durumda zayıflamaya yardımcı olur.

Kabızlık sorunu yaşayanlar için etkili bir çözüm yolu portakal kabuğuduğu kabızlığı giderir.İçerisinde bulunan lifler sayesinde kabızlığı engeller kandaki şekeri düşürmeye yardım eder.

Portakal kabuğu ile hazırlanan çay soğuk algınlığı için şifa kaynağıdır.İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde soğuk algınlığı nedeni olan mikroplardan vücudu korur.

Portakal kabuğunun dişleri beyazlatıcı özelliği bulunmaktadır.Bunun için portakal kabukları ile macun hazırlayıp dişlerinize sürün ve dişlerinizi fırçalayın göreceksiniz sararmış dişleriniz daha beyaz ve daha temiz görünecek.Ayrıca direk olarak beyaz kısımlarını kendiniz dişlerinize sürebilirsiniz buda oldukça etkilidir sararmış dişleri beyazlatır.

Ağız kokusu problemi olan kişiler kullandığında ağızda oluşan kötü kokuların giderilmesini sağlar.Ağız kokuları için portakal kabuğu oldukça etkilidir bunun için yapmanız gereken tek şey bir parça portakal kabuğu alıp ağzınızda çiğnemeniz olacaktır.

 

Cilt için de çok etkili olan portakal kabuğunu direk olarak cildinize sürün ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlar ayrıca lekeler için etkili bir yöntemdir.Kısacası doğadan bize armağan edilen her meyvenin içi kadar dış kabukları da yararlı portakal bu meyvelerden sadece bir tanesi mutlaka denemelisiniz.Bundan sonra tükettiğiniz portakalların kabuklarını atmadan önce bir kez daha düşüneceksiniz.Sağlık için en güzel ve en doğal yol olsa gerek evimizde bulunan sebze ve meyvelerden faydalanmak.

Son olarak birde portakal kabuğu çayı tarifi paylaşalım sizlerle.Portakal kabuklarını kurutabilirsiniz hatırlatmayı unuttum yukarıda.

Kurutulan portakal kabuğundan bir çay kaşığı alıp bir bardak sıcak suyun içerisine koyun ve ağzını kapatın bu şekilde bir süre demlemeye bırakın.Daha sonra içebilirsiniz portakal kabuğu çayınız hazır afiyet.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.