Peygamberimizin Namaza Verdiği Önem

Peygamberimizin Namaza Verdiği Önem Kısaca

Peygamber efendimizin namaza vermiş olduğu önem hakkında bilinmesi ve öğrenilmesi gereken kısa bilgiler.Namaz kılmanın önemini kıymetini tüm Müslümanlar bilir.Kuran’ı Kerim’de namaz kılmanın hikmeti hakkında birçok ayeti kerime vardır.Peygamber Efendimiz Namaz kılmanın önemini şu sözleriyle açıklamıştır.Namaz dinin direği, müminin miracı, gözümün nuru ve cennetin anahtarı dır.Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet s.a.v bu sözleriyle namazın önemine deyin miştir.Namazın önemini dile getirdiği bu sözleriyle namaz namaz diye inleyerek ümmetinin de bu muhteşem ibadete hak ettiği önemi vermeleri için elinden geleni yapmıştır.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz s.a.v namaza olan bu düşkünlüğünün ve hassasiyetinin kaynağı elbette Kuran’ı Kerim’di.

Kur’anı Kerim öyle önemli mesajlarla namaz anlatılıyor ki anlatılan o mesajların ilk muhatabı Peygamber Efendimiz’dir.

Cenneti kazananlar oturdukları yerden o günahkarlara biraz da acıyarak bakacak ve diyecekler ki:

Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir?  Onlar diyecekler ki: Biz namaz kılanlardan değildik. Yoksulu doyurmuyorduk. Batıla kendilerini kaptırmış olanlarla beraber oluyorduk. Hesap gününü yalan sayıyorduk. İşte biz bu hallerdeyken kaçınılmaz son olan ölüm gelip çattı. Müddessir Sûresi

Her şeyden önce namaz kılmak namazı kazaya bırakmamak özellikle sabah namazı ve yatsı namazlarını cemaatle kılmak gerekir.

Namaz, imandan sonra en büyük hakikattir Daha Nübüvvetin ilk yıllarında bu dehşetli uyarılar altında vahye muhatap olan Efendimiz (sav) ve Sahabeler, çok iyi anlamışlardı ki; cehennemi hak etmiş günahkârların dile getirecekleri ilk cürümleri namaz kılmamaları olacaktır. Bu nokta çok önemlidir ve üzerinde ciddi bir şekilde zihin yorulmalıdır. Neden önce namaz? Çünkü namaz; imandan sonra en büyük hakikattir ve hakkı ile ikame edilince hayatın tamamını müspet manada kuşatan bir kalkandır. Nasıl ki içki her kötülüğün anasıdır, namaz ise her iyiliğin anasıdır. Bundan dolayı beratı kazanmanın, kitabı sağdan almanın, havzın başında Alemlere Rahmet olan Efendimizin (sav) elinden su içmenin yolu namazdır. Bu yönüyle namaz, Peygamber Efendimiz‘i sav güldüren ve sevindiren bir ameldir? Namaz kılmaya bizde Peygamber Efendimiz gibi önem verelim inşallah namazları bilerek kazaya bırakmadan vaktinde kılmak bir Müslüman için ibadetlerin en güzel şekilde yerine getirilmesi demektir.

 

Benzer Başlıklar

2 Thoughts to “Peygamberimizin Namaza Verdiği Önem”

  1. A.B.B

    Yazınızı çok istifadeli buldum. Hakikaten çok önemli bir konuyu çok kısa ve sürükleyici anlatmışsınız. Rabbim hizmetlerinizin bereketini artırsın. Amin.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.