Peygamber Efendimiz’in Doğum Tarihi

Peygamber Efendimiz’in doğum tarihi ne zaman?

Hazreti Muhammed Sallallahü Vessellem 20 Nisan 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında kutlu doğum haftası olarak kutluyoruz.

Kutlu Doğum Haftası, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılmıştır.Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenmiştir.Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V)’in doğum tarihinin miladi olarak doğum günü olan 20 Nisan’ın içinde geçen haftaya denmektedir.

Peygamber Efendimiz  Fil vakasından 50 gün sonra 571 yılında,Rebiullevvel ayının on ikinci Pazartesi günü,tan yeri ağarırken, Mekke`de dünyaya gelmiştir.Efendimizin annesinin adı Amine, babasının adı Abdullah’tır.

Peygamber Efendimizin babası Muhammed (s.a.v.) doğmadan iki ay önce ticaret için gittiği Suriye’den dönerken hastalanmıştır ve Medine’de vefat etmiştir.İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.s. 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Miladi takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır.

Bu mübarek geceye Mevlid Kandili denir.

Peygamber efendimiz s.a.v Rasülullah (s.a.), 13 Rebiülevvel h. 11 (8 Haziran 632) pazartesi günü vefat etmiştir.

Miladi takvime göre 61 yıl yaşamıştır. Hicri takvime göre 63 yıl yaşamıştır.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.