Oruç Tutarken Ağız Kokusundan Korunmanın Yolları

Oruç Tutarken Ağız Kokusundan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gün boyu oruçlu olan kişiler uzun süre aç kaldıkları için ağızda kötü koku oluşumunu engelleyemezler.İyi bir diş bakımı ve sağlıklı beslenme ile birlikte ağız kokusunu önleyen bazı bitkilerden faydalanmak mümkün.

Oruçluyken ağız kokusundan korunmanın doğal yolları vardır bunlar bir çok kişinin bildiği gibi yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan taze nane,maydanoz bu yeşil yaprakları sebzelerin yanı sıra tarçının ağızda oluşan kötü kokuları önleyici özelliği vardır.

Zencefil de ağız kokusunu önleyen bitkiler arasında yer almaktadır.Uzmanlar konuyla ilgili aşağıdaki aşağıda sizlerle paylaşacağımız önerilerin dikkate alınması yönünde hem fikirler.Ağız kokusunu önlemek için ilk olarak sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir.İftar sonrasında ve sahurda yeterince su içmek ağız içinde oluşacak kötü kokuları engellemeye yardımcı olacaktır.

Ağız kokusuna karşı iftardan sonra bol su ile hazırlanan yeşil çay içmek kötü ağız kokusunu önler.Sahura kalkıldığı zaman soğuk süt içilmesi ağızda oluşan kötü kokuların önüne geçer.Uzun süre aç kalındığı için ağızda oluşan kuruluk sonrası ağız kokusu ortaya çıkar.

Dişlerin temizliği düzenli olarak yapılmalı.İftardan ve sahurdan sonra mutlaka diş bakımı yapılmalı dişler fırçalanmalı gerekirse diş ipi kullanılmalı ayrıca ağız kokusuna karşı gargara da kullanılabilir.

Diş bakımı yaparken diş macunu,diş ipi ve gargara kullanımın yanı sıra diş ve diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlayacak bir önerimiz daha var sizlere ağızda oluşacak kötü kokulardan kurtulmak için ağız içini haftada bir kaç defa tuzlu su ile gargara yapmak yerinde ve doğru bir davranış olacaktır.

Ağız kokusunu önlemek için kötü kokuları besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak özellikle sigara içmek ağız kokusuna neden olabilir.Bu nedenle yatmadan önce kesinlikle sigara kullanmamak gerekir.

Oruçlu iken özellikle abdest alırken çok yaptığımız bir şey daha var ağız içine  su alıp yutmadan ağzı çalkalamak bu uygulama ağızda oluşan kuruluğu azaltır bu nedenle kötü kokuları ağız içinden uzaklaştırır.Asitli içeceklerden uzak durmak ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.Sahur sonrası ağız mutlaka yıkanmalı dişler gerektiği gibi fırçalanmalıdır.Böylece ramazan ayında ağızda oluşan kötü kokulardan kurtulmak mümkün.

 

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.