Okula Giden Çocuk Nasıl Beslenmeli?

Okul çağındaki çocukların beslenmeleri çok önemlidir gerek gelişimleri için olsun gerek okul hayatında başarılı olması için çocuğun özel olarak beslenmesi gerekir.Sağlıklı vitamin ve mineral yönünden zengin besinler ile çocuğun beslenmesi sağlanmalı.

Okula giden çocuk düzenli yemek yemeli.Çocuk sabah okula gidiyorsa mutlaka evden kahvaltı yaptıktan sonra çıkmalı aksi taktirde okul başarısı ve sağlığı etkilenir.Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk derslerine konsantre olamaz anlatılan konuları algılamakta zorlanır.

Çocuk mutlaka ara öğün de sağlıklı besinler yemeli.Hazır gıdalar tüketmesine izin verilmemeli okuldaki çocuğun yiyebilmesi için yanına meyve koyabilirsiniz evde hazırlanan doğal besinler hazırlanmalı.Balık ,et ve süt çocuk için vazgeçilmez besin kaynağı olmalıdır.Yumurta,peynir,bal,tereyağ süt çocuğun kahvaltı masasında mutlaka bulunması gereken besinlerdir.

Yanına mutlaka kuruyemiş koyulmalı ceviz,badem,fındık çocuklar için oldukça besleyici ve sağlıklıdır.Kuru üzüm koyabilirsiniz ara öğünlerde bu besinleri atıştırmasını çocuğa söylemelisiniz.

Çocuk okuldan eve geldiği zaman mutlaka sıcak yemek yemesi sağlanmalı.Sıcak bir çorba sebze yemekleri ilk tercihler arasında yer almalı.Evde fazla cips,kraker gibi hazır yiyecekler bulundurmayın çocukların yemek yemelerini sağlayın.Asitli içecek içmelerini engelleyin zararlarını anlatırsanız çocuklar bu konuda oldukça hassas oluyorlar anlayacak ve içilmemesi gerektiğine kanaat getireceklerdir.Sağlıklı olmaları için sebze meyve yemeleri gerektiğini çocuklara güzel bir dille anlatmak gerekir.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.