Normal Doğumun Anne İçin Faydaları Neler?

Normal doğum yapmak hem bebek için hem anne adayı için oldukça önemlidir ve en doğal olan yoldur.

Günümüzde birçok kadın sezaryan ile doğum yapmayı tercih ediyor olsa da doktorlar her hangi bir sağlık problemi olmadığı durumlarda ilk olarak anneye normal doğum öneriyor olması gerektiği gibi.

Normal doğumun belirtilerini anlamak için annenin sancısının gelmesi gerekir. eğer sancı başladıysa doğum da başlamış sayılmaktadır.Bu durumda zaman kaybetmeden hastaneye gidilmesi gerekir.

Normal doğumun anneye olan faydaları neler?

Annenin normal doğum sonrasında iyileşme süresi çok daha kısa ve çabuk olur bu hem bebek için hem anne için faydalı bir durumdur.Ameliyat sonrası annenin iyileşmesi çok daha uzun sürer annenin hareketleri sınırlanır bu nedenle normal doğum yapan anneler daha çabuk iyileşir.

Ameliyat ile bebeğini dünyaya getiren annelerin yanı sıra normal doğum sonrası anneler daha fazla bebekleri ile ilgilenme fırsatı bulurlar.Kendilerini çok daha çabuk toplarlar ve kısa süre hastanede kalıp evlerine dönerler.Normal doğum sonrasında hissedilen ağrılar sezaryan ameliyatı ile kıyaslanamaz bile ameliyat sonrası çok daha fazla ağrı hissedilmektedir.

Ağrısız geçen ameliyat sonrasında ağrı görülmesi normal bir durumdur endişe edilmesini gerektiren bir durum yoktur.

Normal yollar ile doğum yapan annenin birçok sıkıntıyı yaşaması daha düşük olur örneğin kanama riski enfeksiyon riski normal doğum yapan kadınlarda daha az görünür.

Sonuçta bir ameliyat olan sezaryan sonrası dikişlerin ağrıları çok daha fazla olur.Ameliyat yerinde görünen hissedilen ağrılar normaldir iyileşme süresi daha uzundur.Normal doğum yapan annenin rahminde her hangi bir kesik veya çok fazla dikiş olmadığından daha rahat hareket eder ve daha çabuk ayağa kalkar kendini daha çabuk toparlar.Bu nedenle doktorlar ilk olarak anne adayına mutlaka normal doğumu önermektedir.Büyük sıkıntılar olacağı düşüncesi yoksa gerek duymadıkça sezaryan ameliyatını önermezler.

Normal doğum sonrası anne ve bebek daha çabuk birbir ile birlikte olur bu durum her ikisi için önemlidir.Normal doğum yapan kadınlarda doğumda hayatı tehlike daha az görünür.Anestezi alınmadığı için normal doğum sonrası kadın kendinde olur ve bebeğinin dünyaya geldiği ilk saniyeleri saatleri doya doya onunla geçirebilir.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.