Nafile Ve Kaza Orucu Tutmak İçin Sahura Kalkmak Gerekir mi?

İslam dinin beş şartından biri olan oruç ibadeti biz Müslümanlar için değerli kıymeti ölçülemez bir ibadetdir.

İslamın üçüncü şartından biri olan oruç ibadeti Ramazan ayında bir ay süre ile tutulur.Ramazan ayında oruç tutmamak bir Müslüman için büyük günahlardan dır.

Oruç tutmak için niyet etmek gerekir tan yerinin ağarmasıyla birlikte başlayan imsak vaktinde niyet edilen oruç akşam ezanı ile birlikte açılır.

Oruçlu olan kişiler bu süre içerisinde yemeyi,içmeyi ve cinsel ilişkiyi terk eder akşam güneş batımına kadar oruçlu kişinin yapması yasak olan hiçbir şeyi yapmaz.

Oruç hakkında Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Vessellem şöyle buyurmuşlardır.

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır.

Bu kapıdan kıyamet gününde Cennete yalnız oruçlular girerler; o kapıdan onlardan başka hiç bir kimse giremez.

Peki Ramazan ayı dışında kalan kaza ve nafile oruçlarına nasıl niyet etmek ne zaman niyet etmek gerekir.Ramazan orucunda olduğu gibi nafile ve kaza oruçlarına yine imsak vaktindemi niyet edilir sahur yapmak gereklimidir işte tüm bu soruların yanıtları.

Sahura kalkmayı Peygamber Efendimiz tavsiye etmiştir sahur yemeği yiyin zira sahurda bereket vardır.

Sahura kalkmak orucun bir şartı değildir fakat sahura kalkmak ihmal edilmemelidir.

Bir gerekçe ve mazeret bulunmadığı taktirde sahura kalkmak en güzelidir terk etmemek sahurun feyzinden mahrum kalmamak için sahur yapılması tavsiye edilmiştir.

Kaza orucu tutarken imsak vaktinden önce niyet edilmesi gerekir.Kaza orucu tutacak olan kişi geceden niyet edebilir sahura kalkmayacaksa niyet edip yatabilir.Niyetini sabaha bırakmaması gerekir.Nafile oruç ibadetlerinde ise öğle vaktine kadar niyet edilebilir denmiştir.

Kaza orucuna niyet edilecekse geceden edilmesi gerekir.Kaza orucuna güneşin doğmasından sonra niyet edilmez güneşin doğuşundan sonra kaza orucuna niyet etmek doğru değildir bu şekilde niyet edilerek tutulan oruç kaza orucu yerine geçmez nafile oruç olarak tutulmuş olur.Kaza orucu tutmak istiyorsanız mutlaka imsak vaktinden önce niyet etmeniz gerekir.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.