Miraç Kandili Nedir Miraç Kandili Hakkında Bilgi

Miraç Kandili Nedir Miraç Kandili Hakkında Bilgi

Miraç kandili hakkında merak edilen kısaca bilinmesi gereken ve uygulanması gereken birçok bilgi bulabileceğiniz yararlı bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Miraç nedir Miraç kandilinin önemi ve anlamı nedir?

Miraç kandili recep ayının 27. gecesi olarak bilinir yani recep ayının 27. günü Miraç kandilidir.

Peki nedir Miraç kandili bu mübarek günün gecesinde ve gündüzünde nasıl ibadet edilir neler yapılır?

Dinimizde mübarek günlerden ve gecelerden biri olarak bilinir Miraç kandili.Recep ayının 27. gecesi olan Miraç kandilinde tüm Müslümanlar Peygamber Efendimiz hazreti Muhammed s.a.v Efendimizin Mekke’de bulunan mescidi haramdan Kudüs şehrindeki Mescidi Aksa’ya götürüldüğüne daha sonra gökleri aşarak Allah’ın katına ulaştığına inanırlar.Bu inanılmaz olaya Miraç yani göğe çıkış denmektedir.

Önemli olan bu gecede farz kılınan ibadetlerdir.Bunların başında 5 vakit namaz gelir.Beş vakit namaz Miraç gecesinde farz kılınmıştır.

Bu Mübarek gecede Müslümanlar camilerde mescitlerde toplanırlar Kuran’ı Kerim okur dualar eder Tesbihler çeker ve namaz kılarlar.Peygamber Efendimize salatü selam getirirler.Ayrıca bu mübarek günün gündüzünü mutlaka oruç tutarak değerlendirmeli.Kandil günlerinde tutulan oruçların ne kadar büyük sevaplar kazandırdığını biliyoruz çok şükür hepimiz.Oruçlu iken hiçbir şekilde günah işlememeli kendini ve dilini kötülüklerden korumaya daha fazla özen göstermeli.Bir Müslüman oruçlu olduğunu unutmadan Allah’ın Farz kıldığı ibadetleri yerine getirmeli günü en anlamlı şekilde değerlendirmelidir.

Evinde bulunan Müslümanlar yine aynı şekilde kaza namazları kılarak,Kuran okuyarak ve bol bol tövbe istiğfar getirerek bu mübarek geceyi değerlendirmelidirler.

Miraç gecesinde yapılacak ibadetlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

Kuran’ı Kerim okumak,Peygamber Efendimizin Mübarek duası olan Cevşen’i Kebir okunmalu.Allahın rızasını kazanmak için Allah rızası için namaz kılmak.
Günahların bağışlanması için tövbe etmek bol bol dua etmek.Sevgili Peygamberimize salavat getirmek.Dünyalık ve ahiret için dilekleri varsa bu dileklerin gerçekleşmesi için dua etmek gerekir.Hastaları ziyaret etmek anne ve babayı aramak veya ziyaret etmek bu mübarek gecelerde çok büyük sevaptır.

Küskünlükler kırgınlıklar varsa bunları gidermek arada küskünlük kırgınlık bırakmamak gerekir.

Yoksullara yardım etmek yetimleri sevindirmek kadar güzel ne olabilir bu mübarek gün ve gecelerde.
Müslüman olduğumuzu unutmamak gerekir sılayı rahim ihmal edilmemeli eş dost komşu aranmalı ziyaret edilmeli.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.