Mevlid Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Mevlid Kandili Namazı Kılınışı

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed s.a.v’in doğum günü olan Mevlid kandili Rebiul Evvel ayının 11. gecesi kutlanmaktadır.Mevlid kandilinde bol bol tövbe istiğfar etmek Peygamber Efendimize salavat getirmek çok sevaptır.Ayrıca Mevlid kandili gecelerinde namaz kılmak varsa kaza namazı kılmak yoksa canı gönülden Allah rızası için nafile namaz kılmak gerekir.

Mevldi Kandili’nde kılınması tavsiye edilen namazlar vardır.Bu namazlardan ilki tesbih namazıdır bu Mübarek gecede mutlaka tesbih namazı kılınması tavsiye edilir.

Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir.Niyet ettim Allah rızası için tesbih namazına diyerek niyet edilir.

Ayrıca Ya Rabbi, niyet eyledim rıza-yı şerifin için tesbih namazına diyerek de niyet yapılabilir.

Daha sonra aşağıdaki dua edilir ve namaza başlanır;

Ya Rabbi, bu gece teşrifleriyle alemleri nura gark ettiğin Habibin, başımızın tacı Resul-i Zişan Efendimiz’in hürmetine ve bu gecedeki esrarın hürmetine ben aciz kulunu da afv-ı ilahine, feyz-i ilahine mazhar eyle diyerek Allahü Ekber denir ve namaza başlanır.

Namaza başladıktan sonra ilk olarak Fatiha süresi okunur daha sonra bir zammı süre okunur bu şekilde dört rekat olarak kılınır.

Tesbih namazı kılabilmek için aşağıdaki tesbihi bilmek gerekir.Tesbih namazı dört rekat olarak kılınmalıdır.Tesbih namazı kılarken her rekatta 75 adet tesbih okunur.Dört rekat bitiminde ise tam 300 tesbih okunmuş olur.

Tesbih namazında okunan tesbihat aşağıdaki gibidir;

Sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber.

Ve la havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.