Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak için tüketilmesi önerilen birçok besin var bu besinler nelerdir hangi besinler daha sık tüketilirse metabolizma hızı artar.Tüm bu soruların kısa ve net cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında ilk sırada yer alan besinler.

Elbette acı biber birçoğumuz biliriz ki metabolizmayı hızlandıran besinler arasında acı biber ilk sırada yer alıyor.İçeriğindeki yakıcı özelliği sağlayan capsaicin sayesinde acı biber metabolizma hızlandırmak için oldukça etkili bir besin.

Acı biberi yedikten sonraki ilk üç saat metabolizmayı hızlandırma özelliği ile metabolizma hızını iki katına kadar çıkartır.Özellikle Türk mutfağında eksik edilmeyen pul biber ayrıca toz biber ve yeşil sivri acı biber gün boyu tüketilerek metabolizmanın daha hızlı çalışması sağlanır.

Bir başka metabolizma hızlandıran besinden bahsedecek olursak ikinci sırada zencefil yer alıyor.Zencefil özellikle sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına etki ediyor ve sindirimin daha rahat yapılmasını sağlıyor.

İnsan vücudunun sıcaklığını yükselten zencefil yemeklerde kullanıldıktan sonra metabolizma hızını yüzde yirmi ye kadar hızlandırır.Elbette birçoğumuzun kullandığı ve sindirimin daha kolay yapılmasını sağlayan yeşil çay tüketmek de metabolizma hızını arttırmaya yardımcı oluyor.

Yeşil çayın içerisinde bulunan fenol adında bileşikler sayesinde metabolizma hızı artıyor.Yeşil çayı sıcak yada soğuk içmeniz fark etmiyor dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.Ayrıca yine sıcak içilen çay kahve gibi birçok içecek metabolizma hızının arttırılması için etkili oluyor.

Metabolizma hızını arttırmak için günlük su içme oranını ayarlamanız gerekiyor gün içerisinde mutlaka yetişkin bir insan iki litre su içmelidir.Sıcak hava soğuk hava fark etmiyor su içmenin zamanı yok soğuk kış aylarında da mutlaka su içilmeli ihmal edilmemeli.

Ayrıca bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmek metabolizma hızını arttırıyor.Süt ve süt ürünleri tüketmek oldukça önemli her besinden yeteri miktarda almak sağlıklı beslenmek ve sağlıklı kilo vermek için mutlaka besinleri yeterli miktarda tüketmek gerekir aşırıya kaçmadan vücudun ihtiyacı olan her besini gerektiğinde tüketmek gerektiği unutulmamalı.

Tarçın kullanımı yine etkili metabolizma hızlandırmak için tarçın mutfakta oldukça fazla kullanılıyor.Metabolizmayı hızlandırmak için daha sık tarçın tüketmeye çalışın içtiğiniz yeşil çaya çubuk tarçın koyabilirsiniz.Tokluk hissi veren tarçını yakışan her besinde kullanabilirsiniz.Ayrıca yeşil elma da tokluk hissi veriyor mutlaka gün içerisinde tüketmeye çalışın.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.