Koronavirüs aşısı bulundu mu? Koronavirüs aşısı ile ilgili son gelişmeler Koronavirüs aşısı ne zaman Türkiye’ye gelecek?

Koronavirüs aşısı bulundu mu? Koronavirüs aşısı ile ilgili son gelişmeler Koronavirüs aşısı ne zaman Türkiye’ye gelecek?Koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalarda son gelişmeler

Ülkemizde ve bütün Dünyada merakla beklenen koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.Aşının ne zaman çıkacağı sorusu sürekli sorulmaya devam ediyor.Türk doktorların da aralarında bulunduğu aşı araştırma ve bulma çalışmaları hakkında merak edilen soruların cevapları.

Dünyayı umutlandıran ve son çıkan haberin ardından corona aşısının Türkiye’ye ne zaman geleceği sorusu cevabını bekliyor. Corona aşısı Pfizer ne zaman Türkiye’ye gelecek ve Corona virüs aşısı bulundu mu, ne zaman Türkiye’ye gelir? İşte merak edilen soruların yanıtları.

Pfizer ve BioNTech ortaklığı ile yapılacak olan Corona aşısının yeni yıldan önce bütün Dünya’ya dağıtılması bekleniyor. Konu ile ilgili yapılan açıklamalar aşağıdaki gibi merak edilen soruların yanıtları ve resmi olarak yapılan açıklamalar.

Pfizer, önerilen iki aylık güvenlik verilerini topladıktan sonra, Gıda ve İlaç İdaresi’nden bu ayın sonlarında iki doz aşı için acil durum izni istemeyi planlıyor. Şirket yöneticileri, yıl sonuna kadar 15 ila 20 milyon insanı aşılamaya yetmesi bekleniyor ayrıca yeteri miktarda üretilmiş olacağını da açıkladılar.Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, Kovid-19’a karşı BNT162b1 adlı aşı adayının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu belirtildi.

Aşının Türkiye’de dahil olmak üzere 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde test edilecek.

Aşı üreticilerinin bu ay sonunda acil kullanım onayı için başvuruda bulunmayı planladığı bildirildi. Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacak.Ayrıca  Pfizer, yıl sonuna kadar 50 milyon doz aşıyı piyasaya sürülmesi bekleniyor.2020 yılının sonunda müjdeli haber ile tüm Dünya rahat bir nefes alacak gibi görünüyor aşının dağılımı ve koruyuculuğu netleşene kadar yine tedbirlere uyulması maskesiz sokağa çıkılmaması kalabalık ortamlarda dikkatli olunması konusunda uzmanlar bizleri uyarmaya devam ediyor.Maske takmak ve hijyen kurallarına uymak sağlığımızı korumak için yapmamız gereken en doğru şey olsa gerek.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.