Korona Virüsü Nasıl Bulaşır? Korona Virüsünden Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Korona virüsü nedir korona virüsünden nasıl korunmak gerekir.

Çıkış yeri ilk olarak Çin olan korona virüsü Dünya’ya yayılmaya devam ediyor.Çin’de başlayarak kısa süre içerisinde neredeyse tüm Dünyaya yayılmaya başlayan ölümcül virüsün tehlikelerinden korunmak için bilinmesi gereken,dikkat edilmesi gereken ayrıntılar var elbette.Yazımızda korona virüsü ile ilgili bilinmesi gerekenler dikkat edilmesi gereken tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Korona virüsü solunum yolu ile bulaşan bir virüstür.Bazı virüslerin havada uzun süre kalabiliyor korona virüsünün durumu net olarak bilinmiyor bu nedenle çok dikkatli olunması gerekiyor.
Solunum yolu ile bulaşan virüsten korunmak için hakkında bilgilenmek gerekir.

Korona virüsü nedir nasıl bulaşır korona virüsünden nasıl korunulur.

Korona virüsü her türlü solunum yolu ile bulaşır özellikle öpüşmekten geçen virüsten korunmak için öpüşmemek ve eller ile fazla temas etmemek gerekir.Havada asılı kalan virüs öksürmek ve hapşırmak ile havada asılı kalır virüsün bu gibi durumlarda bulaşma riski çoğalır.

Hastalığa yakalanan kişi daha kendisinin hasta olduğunu bilmeden başkalarına virüsü bulaştırabilir bu nedenle çok daha fazla dikkat etmek gerekir eller sık sık sabunla yıkanmalı özel dezenfektanların yanı sıra kolonya ile sık sık eller dezenfekte edilmelidir.

Korona virüsünün belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Yüksek ateş en önemli belirtilerden bir tanesi ayrıca nefes darlığı çekilmesi sözü edilen belirtilerin başında yer alıyor.Korona virüsünün solunum yolu ile bulaşmasının yanı sıra ilk bulguların gözlerde görülmesi unutulmamalıdır.

Bu nedenle özellikle çocuklar konuyla ilgili uyarılmaları gerekir.

Çocuklar ellerin sık sık sabunlanması gerektiği,kalabalık ortamlarda maske takılarak korunmak gerektiğini bilmelidirler.

Virüsten korunmak için yapılması gerekenler ve kimlerin risk taşıdığı hakkında bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Hastalığa yakalanma riski hemen herkeste bulunmaktadır bunun nedeni hiç kimsenin korona virüsüne karşı bağışıklığı olmamasıdır.Her virüs kapan kişinin ağır belirtiler göstermesi beklenmiyor malesef bu nedenle hafif belirtiler de olsa dikkat edilmelidir.

Ellerinizi sık sık sabunlayın.Ellerin hijyenine dikkat edin.

Tokolaşmaktan kaçının gerekmedikçe başkaları ile el temasında bulunmayın.

Alınan tedbirler arasında mümkünse kalabalık ortamlara girmemekte olmalıdır.

Kişisel eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayın bu gibi davranışlarda bulunan insanları da uyarmayı görev edinin.

Ayrıca korunmak için maske kullanmak özellikle bu dönemde önemlidir.Yukarıda bahsi geçen belirtiler görüldüğünde mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora başvurulması yerinde ve doğru bir davranış olacaktır.

Hijyen kurallarına uyarak bu ölümcül virüsten korunmaya çalışılması gerekir ayrıca çevremizi bu konuda uyarmamız da çok önemli.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.