Kışlık Domatesli Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Kışlık Domatesli Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Kışlık acı biber ve domates turşusu yapımını sizlerle paylaşmak istedim ben her yıl yapıyorum nefis oluyor açıkçası denemeden sakın ben yapamam demeyin inanın her şeyin evde yapılanı makbul günümüz de.Oldukça sağlıklı ve bir o kadar da kolay bir tarif öyle çok zaman harcamanıza gerek kalmadan kış aylarında tüketmeniz için nefis turşunuzu kendiniz hazırlamaya ne dersiniz?

Ölçü vermek istemiyorum turşu yapımında tamamen sizin arzunuza kalmış çokluğu ve azlığı ailenizin sayısına göre değişebilir bu ölçü ben her zaman göz kararı hazırlıyorum inanın çok da lezzetli oluyor resimde de görüldüğü gibi.

Hemen turşumuzun tarifine geçmek istiyorum ilk olarak hazırlamanız gereken şey minik turşuluk acı biber biraz domates sarımsak sirke ve tuz dilerseniz limon da kullanabilirsiniz.

Biberleri suya ıslatın iyice yıkayın ve süzün daha sonra saplarını kesin tamamen kesmenizi önermiyorum uzun saplarını almanız yeterli olacaktır.Daha sonra domateslerin kabuklarını soyun hazır hale getirin. Sarımsakları aynı şekilde soyun ve hazırlayın bir kabın içerisine kavanozların ölçüsüne göre sirke ve su hazırlayın örneğin 3 bardak sirkeye 5 bardak su katabilirsiniz.Çok sirkeli seviyorsanız direk su katmadan sade sirke kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Hemen yapım aşamasına aşamasına geçelim yıkayıp saplarını temizlediğiniz biberleri yarım litre olan kavanozlara doldurun üzerlerinden bir kaç parmak boşluk bırakın elinizdeki tüm biberleri kavanozlara doldurun.Daha sonra kabuğunu soyduğunuz domates ve sarımsakları biberlerin üzerine koyun her bir kavanozun üzerine ben bir tatlı kaşığı tuz ekledim siz tuzun kıvamını kendiniz ayarlayın az veya fazla kullanmak size kalmış.Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi turşumuzu hazırlıyoruz.

Bu şekilde hazırlanan turşuların zor kısmı bitmiş durumda sıra suyunu eklemeye geldi.Hemen sirkeli ile karıştırdığımız suyu kavanozların üzerini kapatana kadar dolduruyoruz.Daha sonra bir tarafta kaynatılan kavanoz kapaklarını sırasıyla alıp sıkıca kavanozları kapatıyoruz.Bu şekilde daha sağlıklı oluyor kapaklar sıcakken kapatılırsa sıkıca kapanıyor ve hava alması engelleniyor turşunun.Daha sonra bir bezin üzerine ters şekilde kapatıyoruz turşuları.24 Saat bu şekilde bekletin son olarak serin bir yere kaldırın turşunuz 15 bilemediniz 20 gün içerisinde yenecek kıvama gelecektir.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.