Kin ve Nefret Duygusu Ne Kadar Zararlı?

Kin ve Nefret Duygusu Ne Kadar Zararlı?

Kin ve nefret duyguları bencillik duygusu gibi kişiye büyük zarar verir.Kin duyulan kişi şüphesiz ki bu kini duyan kişi kadar rahatsız olmaz.Çünkü bu insan kendisine duyulan kinden ve nefret duygusundan habersizdir.Bu nedenle oldukça rahattır,rahat yatar,rahat uyur ve rahat kalkar.Düzenli ve hayatın gerektirdiği gibi işine gider gelir gündelik yaşantısını devam ettirir çalışır,çabalar mutlu ve mesut bir şekilde yaşar.

Kin ve nefret duygusu uygulamaya koyulduğu taktirde sadece kin ve nefret sahibini değil,yakın daireden uzak daireye kadar tüm aleme dalga dalga yayılır toplumu mutsuz ve rahatsız eder.

Çünkü kin duyulan kişi,bir kişi iken sonra aileyi eşi,dostu,çevreyi,ve neticede toplumu da zarar sokar mutsuz eder.

Kin duygusu adaleti meşgul eder toplum içerisinde güveni kaldırır.Oysaki ortada bir anlaşmazlık ve bir tatsızlık varsa konuşup görüşmek suretiyle bunu yok etmek ve anlaşmak daima en kolay,en basit ve en geçerli çözüm yoludur.

Ancak bu kin duygusunu uygulamaya koyarak karşı taraftaki kişiye zarar vermek sadece onunla sınırlı kalmaz.Çevreye yayılır ve herkes birbirini korumaya kalkar.Sonrada kan davası şekline büyük bir husumete,önlenmez bir düşmanlığa dönüşür.Koca bir toplumu bu şekilde tepeden tırnağa mutsuz eder.Bu durum karşısında sadece suçlular değil mutlu insanlarda zarar görürler.Haksızlık ve zulüm ortaya çıkar.Bununda bugünkü halimizle çok yakın ilgisi vardır.Batılılar ülkemizden gözlerini hiç eksik etmiyorlar malesef. Her şeyimize el atıyorlar göz dikiyorlar.Kısacası batılıların gölgesi hep üzerimizde.

Peki bu durumun üstesinden nasıl gelebiliriz.Elbette ki el birliğiyle birlik olarak sırt,sırta verip birliğimizi ve kardeşliğimizi koruyarak.Fedakarlık yaparak bu durumun üstesinden gelebiliriz Allah’ın izniyle.Bizler kardeş olduğumuzu hatırlamalıyız. Şefkatli ve merhametli olmalıyız.Birbirimizle bir daha asla küsmeyeceğimize inanarak barışmalıyız kucaklaşmalıyız.Sevgi,merhamet,kardeşlik,dürüstlük ve doğruluk bizler için olması gereken en önemli davranılardır.Kin ve nefret duygusundan yoksun olabilmemiz için sevmek ve sevilmek saygı duyup saygı duyulmak gerekir.Siz siz olun içinizde kin ve nefret duygularını barındırmayın sakın.

Çevrenizde bu duyguları barındıran kişileri gördüğünüzde çaba gösterin bu kötü duygulardan kurtulmaları için elinizden geleni yapın.Yapın ki Ülkemiz ve Dünya kindar insanlardan korunsun ve kurtulsun.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.