Kadınlar Hac ve Umreye Mahremi Olmadan Gidebilir mi?

Kadınlar hac ve umreye mahremi olmadan kadınlarla birlikte gidebilir mi?

Dinimize göre ve mezheplere göre doğru olan kadınların yanlarına mahremleri olmadan hacca ve umreye gitmemesi daha doğru olur.Doğru olan hac ve umreye giderken kadınların yanlarında eşlerinin bulunmasıdır.Eşleri olmayan kadınlar ise oğulları,kardeşleri,amcası ve babası gibi nikah düşmeyen nikahın haram olduğu kişilerin bulunması gerekmektedir.

Peygamber Efendimiz Sallallahü aleyhi Vessellem kadınların uzun yolculuklara yanlarında eşleri olmaksızın mahremleri olmaksızın gitmelerine izin vermemiştir.

Peygamber Efendimiz ( s.a.v )

Beraberinde bir mahremi olmadıkça, hiçbir kadın sakın hacca gitmesin buyurmuştur.

Esasen kadın, yanında mahremi olmadıkça, ne olursa olsun seferi olan bir mesafeye gidemez dinen bu böyle bilinmektedir.Kadınları korumak amacıyla böyle bir yasak uygulanmıştır seferi bir mesafeye gidecek kadının yanında eşi veya oğlu,babası ve kardeşi bulunması uygun görünmüştür.

ALLAH Teala’ya ve ahiret gününe iman eden hiç bir kadına, yanında mahremi olmaksızın üç gecelik yani seferi olan bir yere sefer etmek helal değildir buyurmuşlardır.ALLAH Teala’ya ve ahiret gününe iman eden hiç bir kadına yanında babası, oğlu, kocası, erkek kardeşi veya başka bir mahremi olmaksızın üç günlük veya daha fazla yani seferi olan bir yere sefer etmek helal değildir buyurmuştur.

Bir kadının yanında eşi veya bir mahreminin bulunması şartı, haccın sahih olma şartlarından biri değildir.Bu nedenle kadının yanında kocası veya bir mahremi olmaksızın, tek başına veya diğer kadınlar arasına katılıp yaptığı hac, tahrimen mekruh olmakla birlikte sahih olmaktadır.Mümkünse kadın eşiyle birlikte hacca ve umreye gitmeli değilse kardeşi,oğlu veya babası ile gitmesi uygun görülmüştür.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.