İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler

İstanbul’da Gezilecek Güzel Yerler

İstanbul Dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan tarihi yönden öyle zengin öyle güzel yerlere sahip ki İstanbul gezmekle bitmeyecek kadar güzel.

İstanbul’da gezilecek gidilecek yerler listesi oldukça uzayabilir bu nedenle biz en fazla tercih edilen en çok gezilen yerlerden sadece bazılarına yer vereceğiz yazımızda.İstanbul öyle güzel bir şehir ki özellikle gezginlere kültürle ve eğlenceyle dolu gezilecek yer seçeneği sunuyor.Başta ülkemizin olmak üzere, dünyanın göz bebeği, tarihi ve kutsal bir şehir olan İstanbul.Bu şehir bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, başkent olmuş, çağ açıp, çağ kapatmış bir şehir.

İstanbul gezilecek yerler;

İstanbul gezilecek yerler listemizin en önemli bölümünü doğal olarak şehirdeki tarihi yapılar oluşturuyor bu nedenle yazımızda en önemli tarihi yapılar ve bunun yanı sıra gezilecek görülmeye değer harika güzellikler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İstanbul surları

Roma İmparatorluğu zamanında, 5. asırda yapımına başlanan ve şehri saran İstanbul’un tarihi surları, tarihin izlerini günümüze taşımaya devam ediyor.

Ayasofya yapılmadan önce, aynı yerde yapılmış olan iki farklı kilise vardır. Bunlardan ilki Konstantin’in oğlu olan Konstantius tarafından 360 yılında yapılmış olan kilisedir.

Kız kulesi İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

İç duvarlarını süsleyen göz alıcı desenlerin renginden dolayı yurt dışında “Blue Mosque” (Mavi Cami) adıyla anılan Sultanahmet Camii, Türk-İslam mimarisinin en başarılı örneklerinden birisi olarak gösteriliyor.

Mimarisinin büyüklüğü ve ihtişamı ile ön plana çıkan Kapalı çarşı, 500 yılı aşkın süredir İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden birisi olarak anılıyor.

Ağva, İstanbul’un doğasıyla ünlü sahil kasabalarından biri.

Yerli Disneyland olarak bilinen ve Türkiye’nin ilk Tema Park konseptine sahip Vialand haftanın 7 günü minik ziyaretçilerine açık.

Eminönü, şehrin çarşılarının yakınındaki vapur iskelelerinde yolcu indiren teknelerle doludur. Mısır Çarşısı’nda meyve, çay ve baharatlar satan tezgahlar, hemen bitişiğindeki Kapalıçarşı bulunur.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.