Isırgan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Doğada yetişen neredeyse her bitkinin sağlık ve cildimiz için birçok faydaları vardır bu bitkiler arasında en faydalı olarak bilinen ısırgan otudur.Özellikle ısırgan otu saç bakımı için yararlı olduğu için yapılan şampuanlarda kullanılmaktadır.Sadece saç bakımı için değil elbette ısırgan otunun faydaları bunun yanı sıra böbreklere iyi gelen bitki idrar yolu enfeksiyonları ve buna benzer birçok sağlık problemlerinde kullanılmaktadır.

Makalemizde ısırgan otunun faydaları hakkında bilmeniz gereken merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Isırgan otu dokunulduğunda kaşındıran can yakıcı bir özelliğe sahiptir bu nednele dikkatli toplanması gerekir aksi taktirde kaşıntı ve yanma yapmaktadır mümkünse eldiven kullanmak en doğrusudur.Ülkemizde neredeyse her toprak cinsinde yetişen bir bitki olan ısırgan otu ilkbahar aylarında toplanabilir hale gelmektedir.

Isırgan otunun şifa kaynağı olduğu çok eski tarihlerden beri bilinmektedir.Birçok tedavi yönteminde kullanılan bitki kozmetik sektöründe çeşitli alanlarda kullanılır.Özellikle krem ve şampuanların içeriklerinde ısırgan otu görebilirsiniz.

Bitkinin kullanılması sonucunda herhangi bir yan etki görülmemektedir.Yinede dikkatli kullanmak gerekir özellikle sağlık için kullanılması gerekiyorsa doktora danışarak sakıncası olup olmadığı öğrenilerek kullanılmalıdır.

Isırgan otunun kendisi olduğu kadar tohumları da şifa kaynağıdır.Tohumunda ve ısırgan otunun kendisinde ayrı ayrı bulunan maddeler sayesinde birçok derde deva olarak önerilir.

İnsan sağlığı için her ne kullanılırsa kullanılsın aşırıya kaçmamak gerekir her bitkinin faydası olduğu kadar aşırıya kaçıldığı zaman zararı dokunabilir.

Isırgan Otunun Faydaları;

İdrar söktürücü özelliği vardır.Bunun için ısırgan otunu çay olarak tüketebilirsiniz.

Enfeksiyonlara karşı etkili olan ısırgan otu bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar.Vücudun Hastalıklara karşı direncini artmasını sağlar grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların sık görülmesini önüne geçer.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde kullanılır.İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır mikropların atılmasını sağlar idrara çıkmayı kolaylaştırır.İçerisinde demir bulunduran bitki demir eksikliği tedavisinde de kullanılır.Kansızlık sorunu yaşayanlar için kullanılması önerilir.Ödem oluşumunu önler ödem atmaya yardımcı olur.Terlemeyi hızlandırır bu nedenle vücuttaki ödemin kolayca atılmasını sağlar.Ayrıca saç bakımı için kullanılan ısırgan otu saç dökülmesini azaltır saçların daha parlak ve gür görünmesini sağlar.

Faydaları saymakla bitmeyen bitkinin fazla kullanılması nedeniyle kişilerin rahatsızlık duymasına neden olur bu nedenle aşırıya kaçmamak gerekir.Bitkileri kullanırken dikkat etmek gerekir aşırıya kaçmadan yeteri miktarda kullanılması tavsiye edilir.

Bitkiyi çay olarak tüketebilirsiniz diğer bitki çaylarının hazırlandığı gibi hazırlanması oldukça kolaydır.Isırgan otu çayı hazırlamak için bir bitki çayı demliği kullanabilirsiniz.Sıcak suyun içerisine bir tutam ısırgan otu atıp demlenmesi için bir kaç dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.