İmsak Vakti Girince Sabah Namazı Kılınır mı?

İmsak vakti girer girmez sabah namazını kılmak ne kadar doğru bazen duyuyoruz sabah imsak vakti girdiğinde sabah ezanını beklemeden namaz kılan insanları.Birçok insan tarafından merak edilen bu sorunun yanıtı şöyle;

Önce şunu bilmemiz gerekir ki sabah namazının vakti imsak vakti ile girer güneşin doğması ile birlikte sona erer.Fakat hanefilere göre düşünecek olursak güneşin doğmasına yakın olarak sabah namazını kılmak faziletlidir.Şafi mezhebinde olan kişilere göre ise imsak vakti girdikten biraz sonra sabah namazı kılınır.

Hanefi mezhebine göre sabah namazını kılarken güneş doğmuş olsa kıldıkları namaz bozulur.Bozulan sabah namazını kaza etmek yeniden kılmak gereklidir bunun için kerahet vaktinin çıkması beklenmelidir.

Bir Müslüman uyanamayıp sabah namazını kılamadıysa güneşin doğmasından sonra kerehat vaktinin çıkmasını beklemeli bu vakit çıktıktan sonra sabah namazının tümünü yani sünnetini ve farzını kılabilir.Bu durumda öğlevakti girmeden kılınan sabah namazı kaza edilmiş olur.

Rabbim cümlemizi sabah namazlarına uyananlardan kerahat vakitlerini Kuran’ı Kerim okuyarak,tesbih çekerek ibadet ederek geçiren Müslüman kullardan eylesin inşallah.

Önemli olan nokta sabah namazının vaktinin imsak vakti ile girmesi güneşin doğuşuyla birlikte bitmesidir bunu bilmek çok önemli.Bu iki vaktin arasında sabah namazını eda etmek kılmak gerekir.

Hanefi mezhebine göre güneşin doğmasına yakın bir zamanı beklemek faziletlidir.Sabah namazı kılmak için imsak vaktinin girmesini beklemek mezheplere göre nasıl uygulanması gerektiğini araştırıp o şekilde davranmak sabah namazını vaktinde ihya etmek en güzeli.

 

 

 

Benzer Başlıklar

2 Thoughts to “İmsak Vakti Girince Sabah Namazı Kılınır mı?”

  1. Dilaver

    Şafiilerde imsak dan ne kadar sonra Namaz kılınır

    1. Belinay

      Sabah namazının vakti, Şafii ve Hanefi mezhebinde aynıdır.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.