Hurmanın Faydaları Nelerdir?Hurma Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Hurmanın Faydaları Nelerdir?Hurma Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Özellikle iftar sofralarının olmazsa olmazlarından olan hurmanın faydaları hakkında hazırladığımız makalemiz size hurmanın faydaları ve hangi hastalıklara iyi geldiği konusunda yardımcı olacaktır.

Ramazan ayında iftar sofralarımızdan eksik etmediğimiz hurmanın faydalarını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem şöyle buyurmuştur;

Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın zira hurma berekettir …

B9 vitamini yönünden oldukça zengin bir besin olan hurma ayrıca bünyesinde folik asit proteinlerini de barındırmaktadır.

Kalsiyum yönünden zengin olan hurma içerdiği potasyum,demir ve fosfor sayesinde meyve şekeri yönünden zengin bir besin türüdür.Hurma genellikle Ramazan ayında iftar sofralarında bulundurmak yerine yılın diğer aylarında da sofralardan eksik etmemek gerekir.

Sağlık için faydaları saymakla bitmeyen hurma hakkında merak edilen diğer tüm bilgiler ve detaylar.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Enerji düşüklüğü varsa hurma bu problem için kesinlikle birebir çözüm olacaktır.Enerji deposu olan hurma özellikle halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda oldukça işe yarar ağır işlerde çalışan kişiler için çok faydalı bir besin kaynağıdır.

Göğüs ve rahim kanseri riskini azaltan bir etkisi vardır.İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlıyor.Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler için de tavsiye edilen hurmanın tok tutma özelliği vardır.Özellikle diyet yapanlar için tavsiye edilmektedir.

Kadınlarda rahim kaslarının güçlenmesini sağlar bu durum doğumun kolaylaşmasını sağlar.Kısırlık tedavisinde içerdiği folik asit nedeniyle tavsiye edilir.

Kansızlık gibi durumlar için tavsiye edilir kan yapıcı özelliği vardır.İçerdiği potasyum çocukların büyüme ve gelişmesine katkıda bulunur bu nedenle çocuklar için sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Kalp krizi geçirme riskini azaltır,Gözlerin kuvvetlenmesini sağlar sinir sisteminin güçlenmesine etki eder.

Kabızlık gibi sorunlara iyi gelir sindirimi kolaylaştırır metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar.Enerji veren özelliği sayesinde vücuttaki yorgunluğu ve halsizliği giderir.

Kemiklerin güçlenmesini sağlar kemik erimesi gibi sorunlara karşı koruyucu kalkan görevi görür.

Gördüğünüz ve okuduğunuz gibi şifa kaynağı hurmanın etkisi olmayan hiçbir hastalık yok neredeyse.Bu nedenle hurma tüketmeyi ihmal etmemek lazım.Çocuklar için de etkileri büyük olan hurmanın özellikle gelişme çağındaki çocukların tüketmeleri gerekiyor.Şifa dostu hurmanın faydalarını anlatan hastalıklar karşısında etkili olan hurma hakkında merak edilen tüm soruları bu kısa makalemizde bir araya getirmeye çalıştık faydalı olacağını düşünüyoruz.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.