Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı Ne Kadar?

Daha sağlıklı bir hayat için yada zayıflamak için günlük almanız gereken kalori miktarı ne kadar?Gün içerisinde kaç kalori almanız gerekir yetişkin bir insanın alması gereken günlük kalori miktarı nedir?

Gün içinde alınması gereken kalori miktarı kişiye göre değişir.Kişinin boy,kilo,yaş ve kadın erkek olmasına göre değişkenlik gösterir.Yani küçük bir çocuğun günlük alması gereken kalori miktarı yetişkin bir insanın alması gereken kalori miktarından farklıdır.Kalori değeri kişinin metabolizma hızı tarafından belirlenir.

Metabolizma hızı 1500 olan bir insanın günde 1500 kalori alması yeterli olacaktır.Metabolizma hızınızı ölçtürmeniz çok kolay gideceğiniz bir eczanede bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Zayıflamak istiyorsanız günlük almanız gereken kalori miktarı istirahat halindeyken almanız gereken kalori miktarı değildir.Bu kilo problemi olmayan zayıflama problemi olmayan kişiler için geçerlidir.Kilo vermek istemeyen kişiler ve kilosunu korumak isteyen kişiler için günlük metabolizma hızına göre kalori alması yeterli olur.

Zayıflamaya çalışan kişilerin yukarıda da belirttiğimiz gibi günlük almış olduğu kalori miktarı harcadığı kalori miktarından az olmalı.

Aynı zamanda gün içinde alınan kalorilerin kaynağı da yani hangi besinden hangi kaloriyi aldınız en az aldığınız kalori miktarı kadar önem taşımaktadır.Yani neredeyse alınan kalori aynı olan bir meyve ile gazlı bir içecek arasındaki fark içilen içeceğin şekerli ve asitli olmasıdır.Yani meyve yiyerek aldığınız kalori miktarı ile gazlı bir içecek içerek aldığınız kalori farklıdır ikinci seçenek tavsiye edilen bir durum değildir.

Hazır yiyeceklerden uzak durulması önemli daha sağlıklı beslenmek gerekir sebze ve meyve tüketerek gün içerisinde alınması gereken kalori miktarı alınmalı.Bu durumda kilonuzu kontrol etmek daha kolay olacaktır.Hazır yiyeceklerden alınan kalori miktarı ile aynı olan bir meyve sebze tüketerek alınan kalori aynı değildir.Sağlıklı olan meyve tüketerek alınan kaloridir her ikisi sağlık yönünden düşünüldüğünde asla kıyaslanamaz.

Günlük alacağınız kalori miktarı konusunda emin olmak için ilk olarak metabolizma hızınızı öğreneceksiniz.Daha sonra hareket hızınıza göre dinlenme halindeyken tüm sistemlerinizin düzenli çalışmasını sağlayacak yeterli miktarda kaloriyi belirlemiş olursunuz.Bulunduğunuz kiloyu korumak istiyorsanız aynı zamanda kilo vermek ve kilonuzu korumak istiyorsanız bu şekilde almanız gereken kaloriyi almış olursunuz.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.