Evlilik Yüzüğü Alyans Neden Sol Ele Takılır?

Evlilik Yüzüğü Alyans Neden Sol Elin Dördüncü Parmağına Takılır?

Mutlu olmak sevdiği insanla birlikte bir ömür boyu yaşamak yaşlanmak isteyen kadın ve erkeğin en doğru seçimidir evlilik müessesesi.

Evlendikten sonrası da çok önemli günümüzde evlilikler çok kısa sürüyor malesef. Bu nedenle her iki taraf da çok özverili olmak zorunda.Günümüz şartları altında evlilik yürütmek insanın çok zor.Allah kimsenin kurulu düzenini bozmasın evliliklerini daim etsin herkesin hayatını birlikte paylaşacağı,birlikte yaşlanacağı bir eşi olsun inşallah yanında.

Evlilik kurumunun bir simgesi olarak kendimizi bildiğimizden bu yana vardır alyans takmak.Yalnız ben alyansın neden sol ele takıldığı konusunu çok anlamış değilim doğrusu.Ne fark edecek anlamıyorum isteyen istediği parmağına takabilir aslına bakarsanız fakat olmuyor işte her şeyin bir kuralı olduğu gibi evlilik yüzüğü takmanın da bir kuralı var.Her ne kadar ben bu kuralı biraz geç öğrenmiş olsam da aklıma gelmişken siz değerli okuyucularımızla da paylaşmak istedim.

Aslına bakarsanız günümüzde bir çok evli çiftte alyans görmek zor çok az sayıda çftler alyans takıyorlar.İki evli insanın birbirine bağlılıklarını gösteren bir semboldür alyans.

Alyans sol elin 4. parmağına takılır bunun nedeni ise şöyledir.

Sol elin yüzük parmağında kalbimize giden bir damarın olmasıdır.Kalp biliyoruz ki sevginin,aşkın merkezi olarak bilinir.

Kalbimizle yüzüğümüzü birleştireceğimiz yer ise anlamış olduğunuz üzere sol elimizin yüzük parmağı yani dördüncü parmağıdır.

Daha önceki yıllarda alyanslar basit demir parçasından yahut demirden yapılan halkalar olarak görülürdü.Sonraki yıllarda altın gümüş olarak takılmaya başlandı ve daha değerli olmaya daha anlamlı olmaya başladı.Günümüzde evli çiftlerin taktığı çok değerli olarak görülen alyanslar evli olmayan insanlar tarafından da takılmaktadır.İki insanın birbirine olan bağlığını simgeleyen alyansın neden sol kola takıldığı konusunda bir görüş.

Bazı evli çiftler görüyoruz gayet güzel giden bir evlilikleri var fakat alyans takmıyorlar özellikle erkekler bu demek olmuyor ki bu evli çiftler birbirlerine bağlı değiller.Alyans takmak sadece bir adet bir alışkanlık diyebiliriz aslına bakarsanız.Yinede biz yeni evli çiftlerimize alyanslarını parmaklarından çıkartmamalarını tavsiye edelim eşleriyle araları açılmasın 🙂

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.