Ev yapımı Dondurma Tarifi

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan dondurmayı evde kendiniz yapmaya ne dersiniz?Yaz geldiğinde sıcak ayaz aylarında en fazla tüketilen sütlü tatlılar dendiğinde ilk aklımıza gelen bir tatlı türü olan dondurmaya kim hayır diyebilir?

Evde dondurma yapmak dışarıdan nasıl yapıldığını bilmediğiniz ne kadar sağlıklı olup olmadığından emin olmadığınız dondurma alıp yemekten çok daha iyi.İlk denemede kıvamını tadı tam istediğiniz gibi olmayabilir fakat sağlıklı olduğunu bilmek içerisinde neler olduğunu bilmek sizi rahatlatacak.

Mevsim meyvelerini kullanarak lezzetli dondurmalar hazırlayabilirsiniz.Çocuklar bu tariflere bayılacaklar taze süt ve meyveler çikolata paçaları kullanılan farklı dondurma tariflerini mutlaka denemelisiniz.

Ben sizlere kolay hazırlanan sade bir dondurma tarifi vereceğim bu tariften yola çıkarak dilediğiniz meyveler ile nefis dondurmalar hazırlamak sizin becerinize ve hayal gücünüze kalmış.

 

Sade Dondurma İçin Malzemeler:

1 Litre süt  (5 su bardağı )

Toz salep 1 yemek kaşığı

Toz şeker 1.5 su bardağı

Süt krema 400 gram

Damla sakızı iki tane

Yumurtası sarısı  tane

Çubuk vanilya

Sade Dondurma Nasıl Yapılır?

Sütü bir tencere koyun üzerine toz şekerin yarısını ve toz salepi de ilave edip karıştırın.Çubuk vanilyayı ortadan ikiye bölün karışımın içine koyun.Karıştırarak kısık ateşte kıvamlaşıncaya kadar pişirin koyulaştığında ocaktan indirin ve soğuması için bir kenara bırakın.Soğumaya bıraktığınız karışımın içinde ki çubuk vanilyayı almayı unutmayın.

Güzelce soğuyan dondurma karışımını mikser kabına alın ve iyice çırpın kıvam alana kadar çırpmaya devam edin.Çırma işi bitince ayrı bir karıştıma kabı içerisine yumurta sarısını ve daha önce ayırdığınız toz şekeri ilave edin.Karışımı iyice çırpın şeker ve yumurta sarıları iyice karıştırılmalı.Karışım pürüssüz bir kıvam almalıdır.Daha sonra hazırladığınız iyice çırptığınız yumurta karışımını bir cam kasenin içerisine alın.Sürekli çırpma teli ile çırparak benmari usulü pişirin.Kesilmemesi için ve sürekli çırpmanız gerekiyor unutmayın sakın bu kısım çok önemli.

Bu işleme yaklaşık beş dakika durmadan devam etmelisiniz.Yumurta sarısının toz şekerinin içinde tamamen eridiğinden emin oluncaya kadar çırpmaya devam edin.Daha sonra karışımın olduğu kabı soğuk su doldurduğunuz başka bir kabın içerisine oturtun.Bu defa yapmanız gereken şey iyice soğumasını beklemeniz olacak biraz zahmetli evet ama lezzeti size verdiğiniz tüm zahmetleri unutturacak emin olabilirsiniz.

Son yapım aşamasına geçiyoruz bu kısım da çok dikkat etmeniz gerekiyor dondurmamızın son halini alacağı en önemli kısma geldi sıra.

Tencerenizde bekleyen süt ile hazırladığınız karışımın içerisine iyice soğuttuğunuz yumurta sarısı karışımını ilave edin tüm malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın.Birbirine iyice karıştırılan malzemeleri çırptığınız kremanın içerisine eklemeye ve birbirine yedirin.

Son olarak bir dondurucuya dayanıklı bir kasenin içine streç film serin her tarafını streç filmle kapladığınız kasenin içerisine hazırladığınız dondurmayı dökün.Üzerini güzelce düzelttikten sonra kasenin üzerini de kapatın.

Dondurucuda 0 saate yakın bir süre bekletin iyice donmasını sağlayın. Dondurma bekleme süresinden sonra hazır artık beklemenin bir anlamı yok çocuklarla birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.