Erken Kalkmak İçin Okunacak Dualar

Sabah Erken Uyanma Duası Nasıl Yapılır?

Sabah erken kalkmak için yatmadan önce okunması tavsiye edilen dualar nelerdir hangi dualar okunursa sabah erken kalkılır?Özellikle sabah namazına uyanmak için tedbir almak gerekir tedbirlerin en güzel ve en manevi olanı dua etmektir.Sabah erkenden kalkıp namaz vaktini kaçırmamak için dua etmeli samimi bir kalp ile Allah’ü tealadan namaz vaktinde uyanmayı dilemelidir.

Yatmadan önce abdest namaz abdesti alınır sağ tarafa yatılır aşağıdaki dualar sırasıyla okunur.

Peygamber Efendimiz’in yatağa yattığı zaman okuduğu dua; Senin isminle ölür, Senin isminle dirilirim ey Allah’ım!

Ayrıca erken kalkmak için yatmadan önce okunması tavsiye edilen bir başka dua;Her kim yatağına yattıktan sonra uyumadan önce bu duayı okur ve sabah erken kalkabilmeyi niyet ederse sabah istediği saatte uyanır.

Bi’smillahi’r-rahmani’r-rahim.

La tehuzühu sinetün vela nevmün. Alla-hümme sehhir aynî ve nevvir kalbi vedfa anni kesraten nevmi ve ğılzatel gafleti.

Yatmadan önce okunması gereken duanın Türkçe Anlamı aşağıdaki gibidir;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. O Allah ki, O’nu ne bir uyuklama ne de bir uyku tutabilir. Allah’ım! Gözümü aç, kalbimi nurlandır, benden uykunun fazlasını ve gafletin ağırlığını uzaklaştır.Amin

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. O’nu ne uyuklama tutar ne de uyku! Allah’ım, gözümü uyanık kıl, kalbimi nurlandır, benden çok uyumayı ve gaflet ağırlığını gider!

Ayrıca yatağa yattıktan sonra Fatiha süresi, Ayetel kürsi,üç İhlas şerif,Felak ve Nas sürelerinin okunması alışkanlık haline getirilmeli çocuklara bu duaları okuyarak uyumaları öğretilmeli.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.