Dolapta Yumurta Ne Kadar Süre Bozulmadan Saklanır?

Dolapta Yumurta Ne Kadar Süre Bozulmadan Saklanır?

Besinleri dolapta bozulmadan saklamak çok önemli bu nedenle bilinçli olmak gerekir.Besinler nasıl saklanır en sağlıklı saklama koşulları neler.Özellikle yumurta nasıl saklanır yumurta saklarken dikkat edilmesi gerekenler.

Yumurta kahvaltı dışında neredeyse her yemekte kullanılan bir besin türü olması nedeniyle çok sık tüketilir.Yumurta anne sütünden sonra çocukların en kıymetli besinlerinden biridir.Protein bakımından yumurta oldukça zengin besin türleri arasında ilk sırada yer alıyor.Günde bir yumurta yemek özellikle çocuklar için çok kıymetli günlük alınması gereken enerjinin büyük bir kısmını her gün bir yumurta yiyerek alabilirsiniz.

Yumurta alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu aldığınız yumurtanın üretim tarihidir.Yumurta üretim tarihinden sonra yaklaşık 28 gün içerisinde tüketilmeli.Bu nedenle aldığınız yumurtanın tarihini mutlaka kontrol edin aldıktan sonra dolapta saklama süresini de kendiniz ayarlayın.Zamanı geçmiş yumurta besin değerini yitirir ve bozulur bu gibi durumlarda zamanı geçen yumurtalar tüketilmemeli.

Kahvaltı da olması gereken en değerli besin türlerinden biri yumurtadır.Kahvaltıda en sık tüketilen besin yumurtadır.Peki yumurta nasıl saklanır ne kadar süre muhafaza edilir ve en önemlisi nerede saklanır işte yanıtlar.

Yumurta buzdolabında saklanacak ise ki buzdolabında saklanması gerekir bildiğiniz gibi kapakta saklanmaz.Bunun nedeni dolabın kapağı sıcaklığın en yoğun hissedildiği yerdir.

Yumurtalar buzdolabının orta kısımlarında kendi karton kutularında saklanır.Yumurtalar yıkanmadan saklanmalı bu durumda yumurta üzerinde kabuğunda bulunan mikroorganizmalar dolapta bulunan diğer besinlere geçebilir.Yumurtaların yıkanıp saklanması gibi bir şey söz konusu değildir bunu sakın yapmayın ev hanımları hijyen açısından yumurtaları yıkadıktan sonra dolaba kaldırıyorlar bu tamamen yanlış bir uygulama.

Yumurtanın ömrü yaklaşık bir ay kadardır daha uzun süre dolapta yumurta bekletilmez yukarıda belirttiğimiz gibi kendi karton kutusunda orta raflarda saklanması en doğru yöntemdir.

 

Benzer Başlıklar

One Thought to “Dolapta Yumurta Ne Kadar Süre Bozulmadan Saklanır?”

  1. gugukkuşu

    Mesala 30 gün arkadaşlar, 10 gün de durumuna bakılarak belki yenilebilir, dolap soğukluğuna göre de 15-20 gün oynayabilir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.