Diş Dostu Olan Besin Kaynakları

Diş Dostu Olan Besin Kaynakları

Diş sağlığını korumak için yapılması ve alınması gereken birçok önlem vardır.Bunların yanı sıra diş sağlığınızı korumak için diş dostu olan besinleri tüketmek bu besinlere beslenmenizde daha fazla yer vermek gerekiyor.Peki nelerdir bu besinler işte diş sağlığınız için tüketmeniz önerilen besinler.

Bu besinleri tüketirken sağlığınızı korumanın yanında dişlerinizi de korumuş olacaksınız.Yemek yemek her insanın vazgeçilmezidir.Keyifle ve iştahla yemek yiyen insanlar tükettikleri gıdaların bir çoğu diş sağlığı için zararlı olabilir.

Diş dostu olan besinleri tüketmek ağız sağlığının korunmasına yardım eder.Ayrıca tüketilen besinlerin insan sağlığına fayda sağlaması çok önemli.Diş dostu olan besinler arasında ilk sırayı süt ve süt ürünleri alıyor.Kalsiyum yönünden oldukça zengin olan bu besinler diş sağlığı için inanılmaz faydalı besinlerdir.

Bu besinler Peynir,süt,yoğurt’dur.Kalsiyum açısından oldukça zengin bir besin olan yoğurt diş köklerindeki iltihapları önlemek için oldukça önemli bir besin kaynağıdır.
Protein ve kalsiyum eksikliği nedeniyle sallanan dişlerin iyileşmesine yardım eder diş kayıplarını önler.

Yine kalsiyum açısından çok zengin olan bir besin kaynağı olan süt tüketimi özellikle çocuklar da diş sağlığının kemik sağlığının korunması için çok önemlidir.Peynir ve peynir çeşitleri diş sağlığını korumak açısından önemli besin kaynakları arasındadır.

Sağlık açısından birçok faydası bulunan peynir dişler için birden fazla yarar sağlamaktadır.

Ağızdaki PH dengesini ayarlayan peynir diş çürüklerine karşı dişleri korur ve yeni diş çürümelerinin önüne geçer.Şekerli gıdaların tükettikten sonra ağıza alınacak bir parça peynir yenilen şekerin diş çürütme etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ağızda bulunan bakterilerin yok edilmesi için yeşil çay içilmesi öneriliyor.Yeşil çay ağızda oluşan birçok kötü hastalığın karşısında durmaya yardımcı oluyor.Yeşil çayın içerisinde bulunan katetin maddesi ağız kokularına sebep olan birçok bakterilerin ağızdan uzaklaşmasına yardımcı oluyor.

Kereviz tüketmenin dişleriniz için ne kadar faydalı olduğunu biliyor olsaydınız sofranızda kerefize daha sık yer verirdiniz diyerek hemen diş sağlığınız için kerevizin faydalarına geçiyoruz.

Diş sağlığını iki önemli konuda koruyan kereviz çiğnenmesi gereken bir besin kaynağı dır.

Çiğnenen jereviz tükürük salğılanmasına neden olur ağızda oluşan çürüklere sebep olan bakterilerin ağızdan uzaklaşmasına yardım eder.

Lifli besin kaynaklarından biri olan kereviz çiğneme esnasında ağıza masaj yapar bu durum karşısında diş aralarının temizlenmesini sağlar.

Maydanoz tüketmeyi çok seven biri olarak hemen maydanozun da diş sağlığı için etkilerini yazmak istiyorum 🙂

Bilindiği gibi ağızda oluşan kötü kokuların giderilmesi için maydanoz yenilmesi çiğnenmesi önerilir.Durum aynen böyle maydanoz tüketmek ağızda oluşan kötü kokuları giderir.

Birçok meyve tüketimi diş sağlığı için önemlidir.Bu meyvelerden bir tanesi elmadır.Diş etleri için diş etlerinde oluşan hassasiyet için elma tüketilmesi öneriliyor.Uzmanlar diş beyazlatma etkisi bulunan elmanın dilimler halinde değil tüm olarak ısırarak tüketilmesini öneriyor bunun nedeni ise dişlere yaptığı masaj etkisidir.

Diş taşlarının oluşumunu engellemek için en sevilen meyveler arasında yer alan çileği sık sık tüketmenizi öneriyoruz.Dişlerde oluşan taşların oluşumunu engelleyen çilek oluşan diş taşlarının da erimesini yardımcı olur.Çileğin çekirdeklerinde bulunan kalsiyum sayesinde dişler daha kuvvetli olur.

Ve son olarak her yaşta sağlık için tüketilmesi gereken bir besin kaynağı olan balık tüketimine yer vermek istiyoruz.Balıkta bulunan fosfor kemiklerin ve diş dokusunun ana maddesinden biridir.Balık ta dişleri sertleştiren maddeler bulunmaktadır.Sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız haftada mutlaka bir defa balık tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için sizinle paylaştığımız bu besinlerin dışında kalan sağlık açısından yararı olan besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.Sağlıklı gülüşler ve dişler için sağlıklı beslenmelisiniz.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.