Daha İyi Bir Uyku İçin Uyumadan Önce Ne Yapılmalı

Daha İyi Bir Uyku İçin Uyumadan Önce Ne Yapmak Gerekir

Sağlıklı ve rahat bir uyku için gece yatmadan önce yapılması gereken şeyler vardır.Makalemizde uykusuzluk sorunu çekenlerin daha rahat bir uyku uyumaları için bilmeleri gereken önemli noktalara değineceğiz.

Gece uykusuzluk sorunu yaşayanların sayısı çok sayıda artmaya başladı.Bu nedenle rahat bir uyku için yatmadan önce yapılması gereken önemli bir kaç ayrıntı vardır bu küçük ayrıntıları dikkate alırsanız rahat bir uyku uyumamak için hiç bir nedeniniz kalmayacaktır.

Uykusuzluk nedenleri nelerdir;

Magnezyum eksikliği uykusuzluk nedenleri başında yer alır bunun için bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmek gerekir.Özellikle magnezyum içeren besinler fındık,ceviz ve badem gibi besinlerdir bu besinleri tüketerek magnezyum eksiliğinden kurtulabilirsiniz.

Rahat bir uyku için mutlaka karanlık ortamda uyumak gerektirdiğini unutmamak gerekir.

Odada bulunan elektronik eşyalar uykuya dalma sürecini uzatır bu nedenle kesinlikle yatağa cep telefonu ile girmeyin.Uykunuzu kaçırmak için kesinlikle televizyon ve telefondan uzak durun.

Gece uyumadan bir saat öncesinde abur yemeyi kesmelisiniz.Çay ve kahve gibi kafein içerikli içecekler belirli saatlerde uzak durmalısınız.

atmadan önce duş almak, ılık süt içmek, bitki çayı içmek ve türlü tekniklerle gevşemek iyi gelebilir. Ancak bunların hepsi geçici çözümler. Uykusuzluk eğer kronik hale gelmişse altında yatan nedenleri bulmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Rahat bir uyku için ne yapılmalı;

Yatmadan önce odanızı havalandırın yatağınız her zaman temiz ve düzenli olsun düzenli bir odada çok daha rahat uyuyacağınızı unutmayın.

Yine yatmadan önce ılık su ile güzel bir duş alın duş almanız sizi rahatlatacak ve uykuya rahat dalmanızı sağlayacaktır.

Uyumadan bir saat öncesinde kahve ve çay tüketmeyi bırakın.Gece saatlerinde içilecek kahve ve çay uykusuzluk nedenlerinin başında yer alır.Bunun yanı sıra geç saatlerde ağır yemekler yemekten uzak durun belirli bir saat sonrası yediklerinize dikkat edin.Aşırı yağlı ve ağır yemekler uykunuzu kaçırabilir.

Yine yatmadan önce mutlaka cep telefonu uzak bir yere bırakın odanızda baş ucunuza sakın koymayın.Odanızda televizyon varsa bir an önce onu odanızdan çıkartın.Bu ayrıntılara dikkat ederseniz rahat bir uyku için hiçbir probleminiz kalmayacaktır.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.