Dağ Çileği Nedir,Kurutulmuş Dağ Çileğinin Faydaları

Dağ Çileği Nedir Dağ Çileğinin Faydaları Nelerdir?

Dağ çileğini ilk gördüğümde renginden dolayı bayılmıştım açıkçası merak ettiğim için almıştım yöresel ürünler satan bir pazar yerinden.Daha sonra kurutulmuş dağ çileğiinin sağlık açısından bir çok faydasının olduğunu öğrendim.Evde hepimiz çok beğendik tadını rengi kadar lezzeti de bir harika mutlaka denemelisiniz.

Özellikle aşağıda sıralayacağımız rahatsızlıkları bulunan kişiler denemenizde yarar var doğal olduğunu bilerek gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Dağ çileği nedir nasıl yenir ve nasıl saklanır küçük bir araştırma sonucu işte sizler için bir araya getirdiğim bilgiler.Açıkçası bende bu kadarını beklemiyordum rengine ve sonrasında tadına bayıldığımız dağ çileğinin faydaları.

 

Dağ Çileği Nedir?

Dağ çileği şifa kaynağı bir bitki lezzeti mükemmel doğada kendiliğinden yetişir çilekten biraz daha küçük tür rengi kırmızıdır.Kurutulduğu zaman rengi dahada kırmızı oluyor.

Dağ Çileğinin Faydaları Nelerdir?

Vitamin deposu olan bitki özellikle yaşlanmaya karşı etkisi vardır.Ağız ve deri yarasına karşı etkilidir,bazı hastalıklara karşı koruyucu kalkan gibi olan dağ çileği virüsleri öldürücü etkisi vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyen uzmanlar ayrıca C vitamini yönünden oldukça zengin bir bitki olduğunu ilave ediyorlar.Ciltte oluşan sivilcelere karşı etkisi bulunan bitki damar tıkanıklığınada iyi geliyor.

İdrar söktürücü etkisi var ayrıca romatizmal ağrılara iyi geliyor ağrıların azalmasını sağlıyor.Sinirleri güçlendiriyor ateş düşürücü etki sağlıyor.Bağırsaklarda oluşan parazitleri yok ediyor.

Kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturuyor.Mide de oluşan bir çok rahatsızlığa iyi geliyor özellikle mide rahatsızlığı olan hastalara dağ çileğini kaynatıp suyunu içmeleri tavsiye ediliyor.

Midenin rahatlamasını sağladığı gibi dinlendiriyor.Yalnız çok fazla tüketilmemesi gerekiyor aşırı tüketildiği zaman insan vücudunda alkol etkisi yapabiliyormuş.Şimdi bu kadar faydasını saydığımız ve lezzetini övdüğümüz dağ çileği bulmanın zamanı.Yukarıda da bahsettiğim gibi yöresel ürünler satan pazarlardan yada aktarlardan bulabilirsiniz.Şifa kaynağı bu bitkiyi bir kez olsun denemekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Benzer Başlıklar

2 Thoughts to “Dağ Çileği Nedir,Kurutulmuş Dağ Çileğinin Faydaları”

  1. Aysima

    Eşim almış,dün üzerine cherry domates etiketi vardi.tadina baktim kabuğu sert ve içi domates gibi değil .Araştirdiktan sonra anladim ki dağç çileğiymiş .çok tatlı şekerimsi bi tadı var.kabuğu sert.tavsiye ederim👌👍

    1. Belinay

      kesinlikle bende tavsiye ediiyorum

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.