Cuma günü okunacak dua ve sureler nelerdir?

Cuma günü okunacak en faziletli dua ve sureler nelerdir?Cuma günleri biz Müslümanlar için özel ve kıymetlidir müminlerin bayramı olarak bilinen cuma gününe özel okunması gereken dualar ve süreler vardır.Cuma günü yapılacak ibadetler ile birlikte okunması tavsiye edilen dualar ve süreler okunmalıdır.Cuma günlerinin faziletlerini bilmek gerekir gusül abdesti almak cuma günü için temiz kıyafetler giyinmek tebessüm etmek sadaka vermek kalp kırmamak yapılması gereken ve tavsiye edilen en güzel davranışlardır.Bunun yanı sıra dualar okumak,Kuran’ı Kerim okumak gerekir.

Özellikle cuma geceleri okunması tavsiye edilen dualar vardır işte okunması gereken dualar:

Yasin süresinin okunması tavsiye edilir Yasin süresi okuyan Müslümanların günahları affedilir.

Yine cuma gecesi veya gündüzünde okunması gereken faziletli bir süre Kehf süresi.Cuma gecelerinde Kehf süresini okuyan Müslümanlar kıyamet gününde yerden göğe kadar bir nurla aydınlanırlar.Ayrıca iki cuma arasında işlediği günahları da affolur.

Cuma günleri cuma namazı kılındıktan sonra 7 defa ihlas süresi okunmalı.Ayrıca yine yedi defa muavvizeteyn süreleri okunmalıdır Allah bu süreleri okuyan kullarını bir hafta boyunca her türlü kaza ve belalardan korur.

Peygamber Efendimize salavat getirmek çok önemlidir cuma günleri Peygamberimize 80 salavat getirilmesi tavsiye edilir.80 Salavat getiren Müslümanların 80 yıllık günahları affedilir,affolur.

Cuma gecesi veya gündüzünde mutlaka okunması gereken bir dua Duhan suresi dir. Duhan süresini okuyan Müslümanlar cennette bir köşk ile ihsan edilir Allah’ın izniyle.

Cuma günü okunması gereken dualar arasında yine Kuran’ı Kerim içerisinde bulunan dualar ve süreler vardır.Mülk süresi cuma günleri mutlaka okunmalıdır.

Cuma gününde perşembe gecesi Allah rızası için iki rekat namaz kılınması tavsiye edilir.Fatiha süresinden sonra 15 defa Zilzal süresinin okunması halinde namazı kılan kişiye Allah teala kabir azabından korur kıyamet gününün korkularından emin kılar.

Cuma namazı kıldıktan sonra hiç konuşmadan ve oturduğu yerden kalkmadan İhlas süresi,Felak süresi, ve Nas süresi okunmalı.Bir sonraki cuma gününe kadar bu süreleri okuyan Müslümanlar her türlü zarar verici şeylerden korunmuş olurlar muhafaza edilirler.

Cuma günleri yapılması gereken dualar oldukça faziletlidir ve yapılması mutlaka tavsiye edilir.Bunun dışında ayrıca içinizden geldiği gibi Allah’a sığınarak dilediğiniz her türlü duayı yapabilirsiniz sağlıkla ve dua ile kalın hayırlı cumalar.

Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, katına yükselmeyen (kabul olunmayan) amelden, huzur bulmayan kalpten ve kulak verilmeyen duadan sana sığınırım.Bizleri hayırlı kullarından eyle Peygamber Efendimizin yolunda giden kullarından eyle sapmışların yolundan eyleme bizleri her türlü kötülüklerden günah işlemekten kötü insan olmaktan koru.Evlatlarımızı hayırlı evlatlar eyle Amin…

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.